Nasze mamy i babcie wychowywały się w erze pieluch tetrowych, jednak dziś do wyboru mamy wiele innych, ciekawych produktów wykonanych z dobrej jakości materiałów, m.in. z muślinu czy bambusa. Jednymi z nich są pieluszki i zyskujące na popularności otulacze, które obecnie stanowią obowiązkowy element dziecięcej wyprawki. Są one często nazywane pierwszą pościelą dziecka. Ich stosowanie jest ważne w pierwszych trzech miesiącach życia, dlatego też rodzicom zależy, aby były one wyprodukowane z jak najlepszych materiałów, bezpiecznych dla delikatnej skóry dziecka.
Muślin, czyli tetra w nowoczesnym wydaniu
Pieluszki są obowiązkowymi dziecięcymi akcesoriami. Najczęściej używamy ich do przewijania dziecka. Współcześnie pieluchy produkowane są z różnych materiałów, a najbardziej popularne w ostatnim czasie stały się muślin i bambus. Pieluszki muślinowe tworzy się z włókna, które ma charakterystyczny splot o luźnej, kwadratowej lub prostokątnej strukturze. Cechuje go gładkość i miękkość, dzięki czemu jest bezpieczny dla skóry dziecka. Ze względu na wizualne podobieństwo nazywany jest „nowoczesną tetrą”. Muślin głównie tkany jest z bawełny – również tej organicznej.
Największymi zaletami pieluszek z niego wykonanych są: dobra przepuszczalność powietrza, ekologiczność, szybki proces schnięcia oraz przede wszystkim delikatność. Z muśliny produkowane są nie tylko pieluszki, ale także otulacze. W dziecięcej wyprawce są one współczesnym must have. Wielu rodziców zastanawia się, z jakiego materiału powinien być wykonany otulacz – podpowiadamy: musi być delikatny, niedrażniący oraz miękki, dlatego często produkowany jest właśnie z muślinu.
Delikatna wiskoza bambusowa
Pieluszka bambusowa to bardzo potoczna nazwa. Stosuje się ją do określania wyrobów z muślinu bambusowego lub z bambusa płaskiego. Natomiast w obu przypadkach zastosowanie jest takie samo, a różnica polega jedynie na sposobie tkania. Muślin posiada strukturę kwadratów lub prostokątów, z kolei bambus jest płaski jak jedwab. Pieluszki bambusowe – tak jak muślinowe – sprawdzają się do przewijania lub jako alternatywne przykrycie w sezonie letnim, ze względu na właściwości termoregulacyjne. Włókna wiskozy bambusowej przy wysokiej temperaturze są o 2-3 stopnie chłodniejsze niż bawełna, co zapewnia doskonały komfort termiczny. Natomiast w zimniejsze dni zmieniają swoje właściwości, dostosowując się do warunków pogodowych i zapewniając ogrzewanie. Co ważne – podczas produkcji tkaniny bambusowej nie używa się żadnych środków chemicznych, które mogłyby negatywnie wpłynąć na zdrowie dziecka. Produkcja materiału z bambusa polega na zmiażdżeniu łodygi, a z powstałej masy celulozowej tworzy się cienkie nitki, które są gotowym surowcem do stworzenia produktu z wiskozy bambusowej.
Otulacze najlepszej jakości
Przez niespełna rok dziecko spędza czas w ciepłym, ciasnym brzuchu, w którym nie słychać niczego poza biciem serca matki. Przychodząc na świat, jego otoczenia zmienia się o 180 stopni, dlatego otulacze mają za zadanie, chociaż na chwilę przypomnieć niemowlakowi warunki, w jakich się rozwijał. Pediatrzy zalecają ich stosowanie od pierwszych dni życia noworodka. Pozwala to niemowlakowi szybciej zasnąć i oswoić się z nowym światem. Otulacz pomimo tego, że powinien być elastyczny i przylegać do skóry dziecka, nie może całkowicie uniemożliwiać wykonania jakiegokolwiek ruchu. Jeżeli zbyt ciasno owiniemy malucha, możemy doprowadzić do dysplazji stawów biodrowych.
Otulacze mają różne rozmiary. Przy ich wyborze istotne jest, aby dobierać je do wagi dziecka – nie wieku ani wzrostu, ponieważ gdy jest odpowiednio dobrany, to w prawidłowy i bezpieczny sposób dopasowuje się do małych nóżek i brzuszka. Otulacz rekomendowany jest dla dzieci o wadze od 2 do 5 kg. Stosuje się je do momentu, gdy dziecko zacznie samodzielnie się obracać. Dzieje się tak zazwyczaj w okolicach trzeciego miesiąca życia. Niektórzy producenci celowo podają maksymalną wagę niemowlaka do jakiej możemy stosować otulacz. Tkanina, z jakiej jest stworzony wybrany przez nas otulacz, powinna być miękka i dobrze przepuszczać powietrze. Jest to ważne ze względu na delikatną oraz wrażliwą skórę dziecka. Z tego powodu do otulania nie powinno stosować się sztucznych materiałów, które mogą wywoływać powstawanie potówek.
Oferta akcesoriów dziecięcych na rynku jest obecnie na szeroka, a produkty przystępne cenowo. Jeśli pojawia się jednak obawa o wypróbowanie nowego materiału – warto zakupić jedną sztukę danego produktu, np. pieluszki na próbę i ocenić właściwości tkaniny. W końcu każdy rodzic chce jak najlepiej zadbać o wrażliwą skórę swoich dzieci.