do kasy suma: 0,00 zł
Położna Emilia Adamczyk Emily.med: Różne rodzaje płaczu niemowlęcia

Różne rodzaje płaczu niemowlęcia

Według analiz naukowych dziecko po urodzeniu płacze jedynie na dwa sposoby: jeden rodzaj płaczu oznacza ból - to wysoki, drżący wrzask, który natychmiast podrywa rodziców do działania, drugi natomiast jest płaczem podstawowym, sygnalizującym wszystkie potrzeby dziecka, od odczuwania głodu do potrzeby zmiany pieluchy. Po ukończeniu drugiego miesiąca życia, w miarę jak rozwijają się struny głosowe dziecka, maluch zaczyna zdawać sobie sprawę, że może z łatwością intonować dźwięk. W ciągu kolejnych miesięcy wybucha więc płaczem by oznajmić światu, że czuje się zły, sfrustrowany, śpiący albo po prostu samotny.

Położna Emilia Adamczyk Emily.med: Różne rodzaje płaczu niemowlęcia
czytaj całość
Rozwój dziecka w pierwszym roku życia

Pierwszy rok życia dziecka jest bardzo intensywnym okresem. Zmiany w rozwoju malucha możemy obserwować z tygodnia na tydzień. Niemowlak w tym czasie rozwija się zarówno fizycznie, jak i umysłowo. Zmienia się ze śpiącego do 20 h na dobę noworodka w dziecko, które zaczyna samodzielnie stawiać pierwsze kroki oraz interesuje się otaczającą je rzeczywistością. Jednak każdy maluch rośnie we własnym tempie. Z tego wpisu dowiecie się, jak powinien przebiegać prawidłowy rozwój dziecka.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia
czytaj całość
POŁOŻNA EMILIA ADAMCZYK EMILYMED.PL: Rozszerzanie diety a sen

Wczesne podawanie dziecku stałych pokarmów nie pomoże mu lepiej spać 

Popularne portale dla rodziców twierdzą, że podawanie dzieciom stałych pokarmów w wieku zaledwie czterech miesięcy pomoże im zasnąć. Choć może to brzmieć zachęcająco dla wyczerpanych młodych rodziców, niestety istnieje duża przepaść między nagłówkami poczytnych tekstów a wiarygodnymi danymi.

POŁOŻNA EMILIA ADAMCZYK EMILYMED.PL: Rozszerzanie diety a sen
czytaj całość
Ile godzin powinno spać niemowlę?

Za niemowlaka uznaje się dziecko po 28. dniu życia aż do ukończenia pierwszego roku. Podczas okresu niemowlęcego dochodzi do intensywnego rozwoju – fizycznego, jak i psychicznego – na który sen ma bardzo duży wpływ. Bowiem, wspiera on prawidłowy rozwój dziecka, przekłada się na jego zachowanie oraz samopoczucie. Z tego wpisu dowiecie się, jak powinien przebiegać prawidłowy sen dziecka.

Ile godzin powinno spać niemowlę?
czytaj całość
POŁOŻNA EMILIA ADAMCZYK EMILYMED.PL: Self-reg maluchów

Metoda samoregulacji pozwala przerwać cykl "pobudzenia” u dziecka i nauczyć je samodzielnego zarządzania stresem.

Samoregulacja to podejście, dzięki któremu można zapewnić nie tylko właściwe zachowanie tu i teraz, ale też zainwestować trud w dobrą przyszłość: odporność na stres, zdrowie psychiczne, zdrowe poczucie wartości i umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami, jakie niesie życie.

POŁOŻNA EMILIA ADAMCZYK EMILYMED.PL: Self-reg maluchów
czytaj całość
POŁOŻNA EMILIA ADAMCZYK EMILYMED.PL: Drzemki, co warto o nich wiedzieć?

Drzemki, co warto o nich wiedzieć

Oprócz jedzenia i picia, spanie jest kluczową potrzebą Twojego malucha. Dzieci, które korzystają z popołudniowej drzemki mają szybsze tempo wzrostu i rozwoju w porównaniu do tych, które z niej zrezygnowały. Ogólnie rzecz biorąc, maluch potrzebuje około dwunastu godzin snu każdej doby. W wieku czterech lat pięćdziesiąt procent dzieci ma regularną popołudniową drzemkę. W wieku pięciu lat nawyk ten zaczyna zanikać, ponieważ dla nich zabawa jest ciekawsza niż spanie.

POŁOŻNA EMILIA ADAMCZYK EMILYMED.PL: Drzemki, co warto o nich wiedzieć?
czytaj całość
Położna Emilia Adamczyk Emilymed.pl: Próbowałam już wszystkiego... Czyli jak uspokoić malucha?

Próbowałam już wszystkiego i czuję się zniechęcona, co mam robić?

Czyli jak uspokoić malucha?

Aby zaktywizować odpowiedzialną za spokój część autonomicznego układu nerwowego dziecka, musisz najpierw uspokoić siebie.

Nie próbuj uspokajać malucha, wykonując równocześnie inną czynność. Jeżeli ma być możliwa regulacja emocji i organizmu, dziecko musi poczuć, że jego cierpienie jest jedyną sprawą zaprzątającą twój umysł.

Położna Emilia Adamczyk Emilymed.pl: Próbowałam już wszystkiego... Czyli jak uspokoić malucha?
czytaj całość
Położna Emilia Adamczyk Emilymed.pl: Płacz Niemowląt

Płacz niemowląt

Przez lata wiele osób wmawiało młodym rodzicom, że płaczące dzieci należy zostawiać samym sobie. Babcie mówiły, że dzieci „ćwiczą płuca”, oraz że ciągłe branie na ręce płaczącego dziecka spowoduje „rozpieszczenie go". Potem ataki płaczu wykorzystywano w nauce samodzielnego zasypiania oraz wyznaczaniu stałych pór snu. Nie można zaprzeczyć, że techniki te są skuteczne!

Niepocieszone dziecko przestaje wreszcie płakać, gdy nie będzie się na nie reagować. Ponosi wtedy jednak poważne straty psychiczne.

Położna Emilymed.pl : Płacz Niemowląt
czytaj całość
Położna Emilia Adamczyk Emilymed.pl: Tajemnice mózgu niemowląt

Czy mózg dziecka można wychować?

Od wieków nasze społeczeństwo stosowało techniki wychowywania dzieci bez świadomości wywierania ich długotrwałych efektów na rozwijający się mózg. Działo się tak, ponieważ jeszcze do nie dawna nie mogliśmy zobaczyć skutków swych działań w mózgu dziecka. Obecnie wiemy, że rodzaj interakcji rodziców i ich dziecka może mieć długotrwały wpływ na funkcjonowanie, jak też równowagę chemiczną w jego mózgu.

Tajemnice mózgu niemowląt
czytaj całość
Rożki niemowlęce – specyfika i zastosowanie

Rożki niemowlęce w opinii wielu rodziców są obowiązkowym elementem pierwszej wyprawki dla dziecka. Noworodki po opuszczeniu ciepłego oraz przytulnego brzuszka mamy muszą oswoić się z nowym otoczeniem. Nagła zmiana bywa dla nich szokująca, dlatego z pomocą przychodzą rożki, które stwarzają podobne warunki, do których były przyzwyczajone przez 9 miesięcy. Zastosowanie ich pomaga również w wielu innych codziennych czynnościach, np. w karmieniu dziecka.

Rożki niemowlęce – specyfika i zastosowanie
czytaj całość
Jak przygotować się do narodzin dziecka?

Czas przed narodzinami nowego członka rodziny bywa niezwykle stresujący – w szczególności jeżeli spodziewamy się pierwszego dziecka. W takiej sytuacji wszystko jest dla nas nowe oraz nie mamy porównania ani doświadczenia, czym kierować się podczas wyboru pierwszego wózka, łóżeczka czy garderoby. Często młodzi rodzice zadają sobie pytanie: co kupić? Czy aby na pewno dana rzecz się przyda? Z tego wpisu dowiecie się, w jakie rzeczy obowiązkowo musicie się zaopatrzyć, gdy spodziewacie się dziecka.

Jak przygotować się do narodzin dziecka?
czytaj całość
Nie za cienko, nie za grubo — wszystko, co musisz wiedzieć o skali TOG

Narodziny dziecka to dość wyczekiwany moment – świat rodzica zmienia się wtedy nie do poznania. Cała uwaga skupiona jest na maluszku, a do tego wiele trzeba się dowiedzieć i nauczyć. Każdy dzień to mnóstwo nurtujących mamę czy tatę pytań: czy dziecko nie jest aby głodne? Czy w pokoju jest odpowiednia temperatura? A może jest za grubo ubrane? Nikt nie jest przygotowany ot tak do roli rodzica. Dlatego każdego dnia uczymy się i poznajemy nowe rzeczy związane z wychowaniem dziecka i jego potrzebami. W dzisiejszym wpisie opowiemy o skali TOG — bez wątpienia brzmi ona całkiem tajemniczo, ale spotkać się z nią można np. podczas wybierania śpiworka dla dziecka.

Nie za cienko, nie za grubo — wszystko, co musisz wiedzieć o skali TOG
czytaj całość
Pierwsze zabawki dziecka — czym się kierować przy wyborze?

Dzieci już od pierwszych dni życia poznają świat i uczą się poprzez zabawę. Warto więc zwrócić uwagę na pierwsze zabawki dla naszej pociechy. Powinny one spełniać odpowiednie wymagania, a także zapewniać bezpieczeństwo. Nie wszystkie z tych, które znajdziemy w sklepach, są jednak odpowiednie dla najmłodszych. Dziś podpowiemy, jakie zabawki wspomagają rozwój dziecka, a także czym kierować się przy ich wyborze.

Pierwsze zabawki dziecka — czym się kierować przy wyborze?
czytaj całość
Jak zapobiegać syndromowi płaskiej główki u niemowląt?

Syndrom płaskiej głowy nie jest chorobą, ale może prowadzić do poważnych konsekwencji. Jest to wada charakteryzująca się widocznym spłaszczeniem boku lub tyłu główki niemowlęcia, która przyczynia się do zmiany kształtu twarzy, czaszki oraz asymetrii oczu lub uszu. W takich sytuacjach ważna jest szybka diagnostyka.

Jak zapobiegać syndromowi płaskiej główki u niemowląt?
czytaj całość
Trzy rzeczy ułatwiające pierwsze tygodnie z dzieckiem

Pierwsze tygodnie z maleństwem mogą być prawdziwym życiowym roller coasterem, szczególnie gdy na świecie pojawiło się pierwsze dziecko. Obecność nowego członka rodziny wiele zmienia, a uwaga rodziców skupiona jest głównie na nim. Okres po urodzeniu może wiązać się z różnymi trudnościami. Na szczęście istnieje kilka ciekawym gadżetów, które ułatwiają opiekę nad noworodkiem. Ponieważ w tym okresie szkrab głównie śpi, akcesoria te w większości sprawdzą się w celu umilenia mu wypoczynku. Oto kilka z nich.

Trzy rzeczy ułatwiające pierwsze tygodnie z dzieckiem
czytaj całość
Muślin czy bambus – jaki otulacz wybrać?

Nasze mamy i babcie wychowywały się w erze pieluch tetrowych, jednak dziś do wyboru mamy wiele innych, ciekawych produktów wykonanych z dobrej jakości materiałów, m.in. z muślinu czy bambusa. Jednymi z nich są pieluszki i zyskujące na popularności otulacze, które obecnie stanowią obowiązkowy element dziecięcej wyprawki. Są one często nazywane pierwszą pościelą dziecka. Ich stosowanie jest ważne w pierwszych trzech miesiącach życia, dlatego też rodzicom zależy, aby były one wyprodukowane z jak najlepszych materiałów, bezpiecznych dla delikatnej skóry dziecka.

Muślin czy bambus – jaki otulacz wybrać?
czytaj całość
Śpioszki śpioszkom nierówne, czyli jak czytać metki

Często zastanawiamy się, jak wyprać ubranka naszych dzieci, aby jak najdłużej im służyły. Jakiej użyć temperatury do wyjałowienia ciuszków z bakterii, ale ich nie zniszczyć?  Niestety nie każda tkanina i dzianina może być traktowana tak samo. Mimo że materiał wydaje się podobny, to może różnić się zasadami konserwacji. Informacje na metce są zazwyczaj przedstawione za pomocą obrazków, czyli piktogramów. Ich odczytanie bywa jednak niekiedy kłopotliwe, dlatego pomożemy Wam z tym problemem.

Śpioszki śpioszkom nierówne, czyli jak czytać metki
czytaj całość
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl