Nie wińcie siebie za to, że Wasza pociecha jeszcze nie wypracowała sobie żadnego rytmu dnia, mimo że staraliście stosować się do wszelkich dobrych rad, jakie otrzymaliście (karmienie na żądanie, pozwalanie dziecku na wyrażenie niezadowolenia, zapobieganie głośnym protestom w łóżeczku). Dziecko przez pierwsze pół roku kształtuje swój sposób pojmowania świata.
Rozmowy z dziećmi
Czy należysz do osób, które czują się niezręcznie, rozmawiając z dziećmi? A może jesteś po prostu małomówna z natury? Teraz już wiesz, jak ogromne znaczenie mają rozmowy z dziećmi, musisz więc jak najszybciej wyzbyć się oporów i częściej zagadywać malucha. Oto kilka wskazówek, jak pokonać własne ograniczenia:
Skóra noworodków i niemowląt jest cienka, bardzo wrażliwa i często ma tendencję do wysuszania, przez co nie zapewnia tak skutecznej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi jak skóra osoby dorosłej, a co za tym idzie wymaga specjalnego traktowania.
Witryny sklepowe i strony internetowe są pełne kolorowych, dziecięcych ubranek, bajkowych tekstyliów z ciekawymi nadrukami czy błyszczącymi aplikacjami. Jednak niewielu rodziców ma świadomość, że nie wszystkie materiały, z których powstały ubranka, są bezpieczne dla ich dzieci. Szczególnie ważne są pierwsze miesiące życia maluszka – jego skóra jest wtedy bardzo delikatna i nie jest ona jeszcze tak odporna, jak u dorosłego człowieka. Dlatego bardzo ważne jest, aby w pierwszym roku życia niemowlę nosiło odzież z bezpiecznych, naturalnych, delikatnych tkanin. Podpowiadamy, na jakie materiały warto zwrócić uwagę!
W pierwszych tygodniach życia dziecko nie potrafi jeszcze odróżnić dnia od nocy. Przeciętnie niemowlę przesypia wtedy około 18 godzin. Sen jest znaczący dla jego prawidłowego rozwoju, bowiem w jego trakcie toczą się kluczowe procesy regeneracji i wzrostu, a także rozwija się jego układ nerwowy. By maluch mógł spać spokojnie, należy już przed jego przyjściem na świat przygotować łóżeczko i niezbędne akcesoria, by zadbać o bezpieczeństwo oraz komfort w trakcie drzemek. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak wybrać najlepsze wyposażenie.
Wielu rodziców z wielkim napięciem czeka na pierwsze kroki swojego dziecka – nic w tym dziwnego! To uroczy widok, gdy maluch zaczyna maszerować po całym mieszkaniu. Oto mały człowiek rozpoczyna kolejny ważny etap w swoim życiu. Co jednak, gdy ten pierwszy krok nie następuje? „Przecież synek koleżanki nie ma jeszcze roczku, a już zaczął chodzić”. Spokojnie! Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. W dzisiejszym wpisie dowiesz się, jak wesprzeć naukę chodzenia i jakich błędów przy tym uniknąć.
Nigdy nie jest za późno na bliskość
Potrzeby malucha zaspokojone we wczesnym okresie życia odchodzą w zapomnienie. Zaś te, które zostały zignorowane, nigdy całkowicie nie znikają. Zamiast tego dziecko może podążyć jedną z kilku ścieżek. Może pójść przez życie z obniżonymi oczekiwaniami i zaakceptować poczucie niespełnienia.
Jak pomóc ząbkującemu maluchowi?
Jeśli nie widać jeszcze żadnych objawów ząbkowania u Waszego dziecka, jest to wyłącznie kwestia czasu. U wielu dzieci pierwszy ząbek mleczny pojawia się między czwartym a szóstym miesiącem życia, choć bywa, że i nieco wcześniej... lub później. Najczęściej są to dolne jedynki (siekacze), tuż za nimi w kolejce są górne jedynki.
Istnieją sytuacje, w których karmienie naturalne lub pokarmem kobiecym jest niemożliwe albo niewystarczające. Mogą one mieć charakter trwały lub przemijający. Wtedy mama staje przed podjęciem decyzji wyboru mleka modyfikowanego, odpowiedniego dla jej niemowlęcia.
MIGAĆ CZY NIE MIGAĆ? NAUKA JĘZYKA MIGOWEGO NIEMOWLĄT
Frustrujące, prawda? Mały Ignaś gestykuluje jak oszalały, domagając się jakiegoś przedmiotu, a rodzic nie ma bladego pojęcia, o co mu chodzi. Ciężarówka? Nie. Cymbałki? Nie. Przytulanka? Nie, nie. NIE! Malec wygląda na przybitego tym brakiem zrozumienia i wybucha nieutulonym płaczem. Gdyby mógł powiedzieć, czego chce, co czuje i o czym myśli!
Masaż niemowlęcych stópek
Masaż stóp służy nie tylko do ich ogrzania, lecz przyczynia się do ogólnej poprawy samopoczucia dziecka. Może już kiedyś zaobserwowaliście, co się dzieje, gdy latem dziecko wchodzi do zimnej wody? Po kilku krokach powtarza się zazwyczaj podobny obrazek: dziecko zatrzymuje się i ze zdziwieniem patrzy, jak z okolicy uwolnionej z pieluch zaczynają kapać krople.
Odruchy wczesnodziecięce i ich znaczenie w rozwoju malucha
Odruch to zjawisko pozostające poza dowolną kontrolą człowieka. Jest on wywołany przez zastosowanie określonych bodźców. Odruch definiuje się jako mimowolną reakcję na bodziec, który aktywizuje proces psychologiczny. Każdy odruch ma podstawową rolę do spełnienia, ponieważ przygotowuje organizm do następnych etapów rozwoju i ćwiczy odpowiednie schematy ruchowe. Badanie odruchów u noworodka polega na ocenie występowania dojrzałości odruchów, które występują w tym okresie życia.
Mama wraca do pracy - od czego zacząć?
„Kiedy dzieci ni z tego, ni z owego domagają się wyjazdu na wycieczkę albo gdy mąż w ostatniej chwili proponuje wyjście do kina, czuję się kompletnie rozdarta – powiedziała Anna. Wychodząc z nimi, mam poczucie winy, ponieważ w domu zostawiam stertę rzeczy do prania, niezapłacone rachunki, niedokończone sprawozdanie, niezałatwione rozmowy telefoniczne i dziesiątki innych spraw, którymi powinnam się zająć. Odmawiając dzieciom i mężowi, też czuję się winna, że zamiast poświęcić więcej czasu rodzinie, zajmuję się czym innym, że zaniedbuję moich najbliższych. I tak źle, i tak niedobrze; nie wiem już, jak mam wybrnąć z tej sytuacji". Czytając tę wypowiedź, kobiety pracujące na dwóch etatach prawdopodobnie wzdychają ze zrozumieniem, ponieważ kto jak kto, ale one doskonale rozumieją dylemat Anny.
Różne rodzaje płaczu niemowlęcia
Według analiz naukowych dziecko po urodzeniu płacze jedynie na dwa sposoby: jeden rodzaj płaczu oznacza ból - to wysoki, drżący wrzask, który natychmiast podrywa rodziców do działania, drugi natomiast jest płaczem podstawowym, sygnalizującym wszystkie potrzeby dziecka, od odczuwania głodu do potrzeby zmiany pieluchy. Po ukończeniu drugiego miesiąca życia, w miarę jak rozwijają się struny głosowe dziecka, maluch zaczyna zdawać sobie sprawę, że może z łatwością intonować dźwięk. W ciągu kolejnych miesięcy wybucha więc płaczem by oznajmić światu, że czuje się zły, sfrustrowany, śpiący albo po prostu samotny.
Wielu rodziców czuje się zaniepokojonych, jeżeli ich dziecko nie rozwija się „normalnie". W trakcie badań profilaktycznych dzieci ocenia się według przyjętych przeciętnych skali wzrostu i umiejętności. Czy dziecko rozwija się odpowiednio do swego wieku i czy nie odbiega od ustalonych norm statystycznych? Do pewnego stopnia porównanie takie ma oczywiście sens.
Pierwszy rok życia dziecka jest bardzo intensywnym okresem. Zmiany w rozwoju malucha możemy obserwować z tygodnia na tydzień. Niemowlak w tym czasie rozwija się zarówno fizycznie, jak i umysłowo. Zmienia się ze śpiącego do 20 h na dobę noworodka w dziecko, które zaczyna samodzielnie stawiać pierwsze kroki oraz interesuje się otaczającą je rzeczywistością. Jednak każdy maluch rośnie we własnym tempie. Z tego wpisu dowiecie się, jak powinien przebiegać prawidłowy rozwój dziecka.
Wczesne podawanie dziecku stałych pokarmów nie pomoże mu lepiej spać
Popularne portale dla rodziców twierdzą, że podawanie dzieciom stałych pokarmów w wieku zaledwie czterech miesięcy pomoże im zasnąć. Choć może to brzmieć zachęcająco dla wyczerpanych młodych rodziców, niestety istnieje duża przepaść między nagłówkami poczytnych tekstów a wiarygodnymi danymi.
Za niemowlaka uznaje się dziecko po 28. dniu życia aż do ukończenia pierwszego roku. Podczas okresu niemowlęcego dochodzi do intensywnego rozwoju – fizycznego, jak i psychicznego – na który sen ma bardzo duży wpływ. Bowiem, wspiera on prawidłowy rozwój dziecka, przekłada się na jego zachowanie oraz samopoczucie. Z tego wpisu dowiecie się, jak powinien przebiegać prawidłowy sen dziecka.
Metoda samoregulacji pozwala przerwać cykl "pobudzenia” u dziecka i nauczyć je samodzielnego zarządzania stresem.
Samoregulacja to podejście, dzięki któremu można zapewnić nie tylko właściwe zachowanie tu i teraz, ale też zainwestować trud w dobrą przyszłość: odporność na stres, zdrowie psychiczne, zdrowe poczucie wartości i umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami, jakie niesie życie.
Drzemki, co warto o nich wiedzieć
Oprócz jedzenia i picia, spanie jest kluczową potrzebą Twojego malucha. Dzieci, które korzystają z popołudniowej drzemki mają szybsze tempo wzrostu i rozwoju w porównaniu do tych, które z niej zrezygnowały. Ogólnie rzecz biorąc, maluch potrzebuje około dwunastu godzin snu każdej doby. W wieku czterech lat pięćdziesiąt procent dzieci ma regularną popołudniową drzemkę. W wieku pięciu lat nawyk ten zaczyna zanikać, ponieważ dla nich zabawa jest ciekawsza niż spanie.