Sensoryczny rozwój dziecka zaczyna się już w najwcześniejszych etapach życia. Każde doświadczenie, które maluch ma ze światem, wpływa na ten rozwój, kształtując jego zdolności do percepcji, koordynacji i nauki. Pokój dziecka, będący jednym z pierwszych środowisk, z którym maluch ma do czynienia, pełni kluczową rolę w tym procesie. Poniżej przedstawiamy, jak możemy ulepszyć pokoik malucha, aby wspierał rozwój sensoryczny naszego dziecka. Niemowlęta dobrze czują się w uporządkowanych, spokojnych przestrzeniach. Uporządkowane otoczenie może pomóc w zmniejszeniu nadmiernego stymulowania zmysłów, co z kolei może przeciwdziałać niepokojowi, stresowi i problemom ze snem. Dziecko, które nie jest bombardowane ciągłym natłokiem bodźców, może skupić się na pojedynczych doświadczeniach, co sprzyja lepszemu przyswajaniu informacji i zdrowemu rozwojowi.
Mój maluch zostaje starszą siostrą, starszym bratem
Pojawienie się drugiego dziecka w rodzinie to czas radosny, ale również pełen wyzwań i zmian. Ważne jest, aby pamiętać, że starsze dziecko również przechodzi przez duże emocje i potrzebuje naszego wsparcia.
Wytłumaczenie maluchowi, że mama jest w ciąży, może być trudne, szczególnie jeśli dziecko jest jeszcze małe, ale nie warto odkładać tych rozmów w czasie.
Jak przygotować dziecko do pójścia do żłobka?
Kiedy nadejdzie czas, by nasze maluchy zaczęły swoją edukacyjną przygodę w żłobku, niejedna mama i tata mają mieszane uczucia. Z jednej strony ekscytacja nowym etapem w życiu dziecka, z drugiej obawy o to, jak maluch poradzi sobie z rozstaniem i nowym środowiskiem. Jak zatem przygotować dziecko do tej ważnej zmiany?
Wybór żłobka dla malucha to bardzo ważna decyzja. Przygotowałam kilka wskazówek dla rodziców, które pomogą Wam w wyborze najlepszego miejsca. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, dlatego ważne jest, aby wybrać żłobek, który najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom Twojego dziecka i Twoim oczekiwaniom jako rodzica.
Bezpieczne wakacje z niemowlakiem
Planowanie wakacji z niemowlakiem może być ekscytujące, ale również pełne wyzwań. Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku niezapomniane i bezpieczne doświadczenia. Aby pomóc Ci w tym zadaniu, zebraliśmy praktyczne wskazówki dotyczące przegrzewania, ochrony UV, podróżowania samochodem, pielęgnacją i ochroną przed insektami, zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP).
Temat, który nurtuje wiele kobiet w pytaniach i odpowiedziach, czyli – co to znaczy utrzymanie prawidłowej masy ciała w ciąży?
Mam dobrą figurę; ćwiczę regularnie i utrzymuję należną wagę. O ile powinna się zwiększyć moja waga w czasie ciąży?
Normalny przyrost masy ciała w czasie ciąży wynosi od 11,25 do 15 kg. To wydaje się dużo, ale wygląda inaczej, jeśli zsumujesz ciężar dziecka, łożyska, wód płodowych i własnego ciała. W tabeli podano ogólne dane dotyczące przyrostu masy ciała w czasie ciąży.
Okres pierwszych sześciu miesięcy życia dziecka to czas intensywnego rozwoju. Niemowlęta w tym okresie przyswajają wiedzę o świecie wokół siebie poprzez poznawanie nowych przedmiotów, dźwięków i zapachów. Masaż niemowlęcia jest jednym z najlepszych sposobów, aby wspierać jego rozwój i poznawać się nawzajem.
Nie wińcie siebie za to, że Wasza pociecha jeszcze nie wypracowała sobie żadnego rytmu dnia, mimo że staraliście stosować się do wszelkich dobrych rad, jakie otrzymaliście (karmienie na żądanie, pozwalanie dziecku na wyrażenie niezadowolenia, zapobieganie głośnym protestom w łóżeczku). Dziecko przez pierwsze pół roku kształtuje swój sposób pojmowania świata.
Rozmowy z dziećmi
Czy należysz do osób, które czują się niezręcznie, rozmawiając z dziećmi? A może jesteś po prostu małomówna z natury? Teraz już wiesz, jak ogromne znaczenie mają rozmowy z dziećmi, musisz więc jak najszybciej wyzbyć się oporów i częściej zagadywać malucha. Oto kilka wskazówek, jak pokonać własne ograniczenia:
Skóra noworodków i niemowląt jest cienka, bardzo wrażliwa i często ma tendencję do wysuszania, przez co nie zapewnia tak skutecznej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi jak skóra osoby dorosłej, a co za tym idzie wymaga specjalnego traktowania.
Witryny sklepowe i strony internetowe są pełne kolorowych, dziecięcych ubranek, bajkowych tekstyliów z ciekawymi nadrukami czy błyszczącymi aplikacjami. Jednak niewielu rodziców ma świadomość, że nie wszystkie materiały, z których powstały ubranka, są bezpieczne dla ich dzieci. Szczególnie ważne są pierwsze miesiące życia maluszka – jego skóra jest wtedy bardzo delikatna i nie jest ona jeszcze tak odporna, jak u dorosłego człowieka. Dlatego bardzo ważne jest, aby w pierwszym roku życia niemowlę nosiło odzież z bezpiecznych, naturalnych, delikatnych tkanin. Podpowiadamy, na jakie materiały warto zwrócić uwagę!
W pierwszych tygodniach życia dziecko nie potrafi jeszcze odróżnić dnia od nocy. Przeciętnie niemowlę przesypia wtedy około 18 godzin. Sen jest znaczący dla jego prawidłowego rozwoju, bowiem w jego trakcie toczą się kluczowe procesy regeneracji i wzrostu, a także rozwija się jego układ nerwowy. By maluch mógł spać spokojnie, należy już przed jego przyjściem na świat przygotować łóżeczko i niezbędne akcesoria, by zadbać o bezpieczeństwo oraz komfort w trakcie drzemek. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak wybrać najlepsze wyposażenie.
Wielu rodziców z wielkim napięciem czeka na pierwsze kroki swojego dziecka – nic w tym dziwnego! To uroczy widok, gdy maluch zaczyna maszerować po całym mieszkaniu. Oto mały człowiek rozpoczyna kolejny ważny etap w swoim życiu. Co jednak, gdy ten pierwszy krok nie następuje? „Przecież synek koleżanki nie ma jeszcze roczku, a już zaczął chodzić”. Spokojnie! Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. W dzisiejszym wpisie dowiesz się, jak wesprzeć naukę chodzenia i jakich błędów przy tym uniknąć.
Nigdy nie jest za późno na bliskość
Potrzeby malucha zaspokojone we wczesnym okresie życia odchodzą w zapomnienie. Zaś te, które zostały zignorowane, nigdy całkowicie nie znikają. Zamiast tego dziecko może podążyć jedną z kilku ścieżek. Może pójść przez życie z obniżonymi oczekiwaniami i zaakceptować poczucie niespełnienia.
Jak pomóc ząbkującemu maluchowi?
Jeśli nie widać jeszcze żadnych objawów ząbkowania u Waszego dziecka, jest to wyłącznie kwestia czasu. U wielu dzieci pierwszy ząbek mleczny pojawia się między czwartym a szóstym miesiącem życia, choć bywa, że i nieco wcześniej... lub później. Najczęściej są to dolne jedynki (siekacze), tuż za nimi w kolejce są górne jedynki.
Istnieją sytuacje, w których karmienie naturalne lub pokarmem kobiecym jest niemożliwe albo niewystarczające. Mogą one mieć charakter trwały lub przemijający. Wtedy mama staje przed podjęciem decyzji wyboru mleka modyfikowanego, odpowiedniego dla jej niemowlęcia.
MIGAĆ CZY NIE MIGAĆ? NAUKA JĘZYKA MIGOWEGO NIEMOWLĄT
Frustrujące, prawda? Mały Ignaś gestykuluje jak oszalały, domagając się jakiegoś przedmiotu, a rodzic nie ma bladego pojęcia, o co mu chodzi. Ciężarówka? Nie. Cymbałki? Nie. Przytulanka? Nie, nie. NIE! Malec wygląda na przybitego tym brakiem zrozumienia i wybucha nieutulonym płaczem. Gdyby mógł powiedzieć, czego chce, co czuje i o czym myśli!
Masaż niemowlęcych stópek
Masaż stóp służy nie tylko do ich ogrzania, lecz przyczynia się do ogólnej poprawy samopoczucia dziecka. Może już kiedyś zaobserwowaliście, co się dzieje, gdy latem dziecko wchodzi do zimnej wody? Po kilku krokach powtarza się zazwyczaj podobny obrazek: dziecko zatrzymuje się i ze zdziwieniem patrzy, jak z okolicy uwolnionej z pieluch zaczynają kapać krople.
Odruchy wczesnodziecięce i ich znaczenie w rozwoju malucha
Odruch to zjawisko pozostające poza dowolną kontrolą człowieka. Jest on wywołany przez zastosowanie określonych bodźców. Odruch definiuje się jako mimowolną reakcję na bodziec, który aktywizuje proces psychologiczny. Każdy odruch ma podstawową rolę do spełnienia, ponieważ przygotowuje organizm do następnych etapów rozwoju i ćwiczy odpowiednie schematy ruchowe. Badanie odruchów u noworodka polega na ocenie występowania dojrzałości odruchów, które występują w tym okresie życia.
Mama wraca do pracy - od czego zacząć?
„Kiedy dzieci ni z tego, ni z owego domagają się wyjazdu na wycieczkę albo gdy mąż w ostatniej chwili proponuje wyjście do kina, czuję się kompletnie rozdarta – powiedziała Anna. Wychodząc z nimi, mam poczucie winy, ponieważ w domu zostawiam stertę rzeczy do prania, niezapłacone rachunki, niedokończone sprawozdanie, niezałatwione rozmowy telefoniczne i dziesiątki innych spraw, którymi powinnam się zająć. Odmawiając dzieciom i mężowi, też czuję się winna, że zamiast poświęcić więcej czasu rodzinie, zajmuję się czym innym, że zaniedbuję moich najbliższych. I tak źle, i tak niedobrze; nie wiem już, jak mam wybrnąć z tej sytuacji". Czytając tę wypowiedź, kobiety pracujące na dwóch etatach prawdopodobnie wzdychają ze zrozumieniem, ponieważ kto jak kto, ale one doskonale rozumieją dylemat Anny.