DARMOWA DOSTAWA OD 299ZŁ!

Dlaczego tata jest ważny?
Dlaczego tata jest ważny?

Aby rozwój dzieci przebiegał harmonijnie niezbędni są oboje rodzice.

Ojciec w rodzinie pełni rolę podwójną, a właściwie potrójną. Jest ojcem, mężem i wzorem mężczyzny zarówno dla dziewczynki jak i chłopca. Miłość ojca nie jest bezinteresowna jak matki. Stawia wymagania, mobilizując do pokonywania życiowych trudności, aby łatwiej stawić czoło dorosłości. Dzieci przed którymi stawia się wymagania są bardziej odporne na stres, krytykę, porażki. Dzieci, które mają dobry kontakt z tatą, oparty na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa są bardziej samodzielne, odpowiedzialne i pewne siebie. Tata pokazuje jak radzić sobie ze stresem. Dzieci uczą się wzajemnego wspierania się, współdziałania, tolerancji dla innych. Ojciec przekazuje wartości moralne jak uczciwość, sprawiedliwość, lojalność i solidarność. Obserwacja obojga rodziców kształtuje wzorzec przyszłych relacji damsko-męskich, komunikacji w związku, postawy wobec innych ludzi.

Współczesny ojciec od początku uczestniczy w wychowaniu. Chodzi do szkoły rodzenia, często jest obecny przy badaniach, potem przy porodzie. Aktywnie włącza się w opiekę nad dzieckiem, kąpie, masuje, usypia, potem karmi, bawi się, wychodzi na spacery. Te proste czynności budują silną relację ojciec-dziecko.

Często ojciec jest wzorem materialnej stabilizacji i bezpieczeństwa bo to on pracuje i utrzymuje rodzinę, ale także zdarza się, ze rezygnuje z pracy, zwłaszcza jeśli zona zarabia więcej i przejmuje opiekę nad dzieckiem.

Jeśli masz syna:

Chłopiec w każdym wieku potrzebuje uznania i akceptacji ojca, przekonania, ze tata jest z niego dumy.

Miejcie swoje męskie sprawy, rytuały, wycieczki, poświęcaj mu czas nawet jeśli jesteś zapracowany. Pokaż mu, ze mężczyźni też płaczą, ze przeżywają trudne chwile, że mają swoje słabości i jak sobie z nimi radzić, jak odreagować emocje. Uprawiajcie razem jakiś sport, to uczy pokonywania trudności, stawiania czoła wyzwaniom. Nie unikaj przytulania, pokazuj, ze mężczyzna ma prawo być wrażliwy i okazywać uczucia. Pokazuj szacunek do kobiet, syn będzie naśladował Twoje zachowanie, będzie powielał wzorce w swoim związku.

Jeśli masz córkę:

Jesteś dla niej wzorem mężczyzny, jej przyszły partner będzie miał wiele Twoich cech. Dziewczynki potrzebują przytulania, ale nie zapominaj o tym, że pierwszeństwo ma jej matka. Poprzez obserwację waszej relacji Twoja córka uczy się co oznacza szacunek do kobiet i obserwuje sposób traktowania kobiety przez mężczyznę. Na tej podstawie buduje sobie obraz przyszłego związku.

Córka przegląda się w oczach ojca, dlatego ważne by czuła się piękna i mądra. Relacja z ojcem wpływa na to jaką kobietą stanie się w przyszłości. Samodzielną, otwartą, traktującą mężczyznę jak partnera, czy zakompleksioną, lękliwą, zależną od mężczyzny.

Ojciec jest autorytetem, który kształtuje osobowość dziecka, uczy uczciwości, odpowiedzialności, sprawiedliwości wobec innych, uwrażliwia jego sumienie oraz uczy życia w świecie.

Rolą ojca jest wspieranie dzieci w prawidłowym rozwoju, wyznaczanie celów i konsekwentne ich realizowanie. Dobry ojciec powinien być wzorem, wychowawcą, ale i przyjacielem do którego można zwrócić się z każdym problemem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl