DOSTAWA I EBOOK GRATIS OD 299ZŁ!

 
Język
POŁOŻNA RADZI: Jak pomóc ząbkującemu maluchowi?
POŁOŻNA EMILIA ADAMCZYK EMILYMED.PL: Jak pomóc ząbkującemu maluchowi?

Jak pomóc ząbkującemu maluchowi?  

Jeśli nie widać jeszcze żadnych objawów ząbkowania u Waszego dziecka, jest to wyłącznie kwestia czasu. U wielu dzieci pierwszy ząbek mleczny pojawia się między czwartym a szóstym miesiącem życia, choć bywa, że i nieco wcześniej... lub później. Najczęściej są to dolne jedynki (siekacze), tuż za nimi w kolejce są górne jedynki. 

Objawy ząbkowania to między innymi:

  • rozdrażnienie,
  • ślinienie się,
  • wysypka,
  • chęć gryzienia wszystkich przedmiotów,
  • biegunka,
  • podwyższona temperatura (do 37,5 - 38 stopni Celsjusza),
  • utrata apetytu,
  • trudności z zasypianiem,
  • kaszel (w wyniku ślinienia się).

U niemowląt może występować duże zróżnicowanie wieku ząbkowania uwarunkowane różnymi czynnikami. Szczególnie wyraźne różnice w wieku rozpoczęcia ząbkowania występują u wczśniaków. Dzieci donoszone w 84% zaczynają ząbkować między 5. a 10. miesiącem życia, a wcześniaki w 85% odpowiednio między 6. a 11. miesiącem życia. Dla obydwu grup ogólnie zdrowych dzieci wymienione przedziały wieku przyjęte są jako „ząbkowanie o czasie”. 

Oczywiście wszystkie te objawy są także objawami różnych chorób wieku niemowlęcego. Jak rozpoznać, czy dziecko ząbkuje, czy przechodzi jednak infekcję?

Zwykle można to sprawdzić, oglądając dolne dziąsła malucha. Jeśli są zaczerwienione, rozpulchnione, a mały człowiek ma wszystkie inne objawy ząbkowania, to najprawdopodobniej winne są jednak ząbki. Jednak zanim się pojawią, może upłynąć sporo czasu (nawet dwa miesiące, zanim ząb przebije się przez dziąsło!). Jeśli widać już krwiaczek na dziąśle, to ząbek wkrótce też będzie widoczny. Krwiaczki wskazują, że ząb się przebija przez dziąsło - jest tuż, tuż!

Na tym etapie życia dziecko chce wkładać wszystko do ust, gdyż w ten sposób poznaje świat, zatem samo wkładanie przedmiotów do buzi nie oznacza jeszcze rozpoczęcia ząbkowania.

Jak można ulżyć dziecku w cierpieniu podczas wyżynania się ząbków? Czasami cuda potrafi zdziałać środek przeciwbólowy przeznaczony dla niemowląt (a czasami dziecko nie reaguje na takie panaceum). Jeśli nie wiesz, jaką podać dawkę, skonsultuj się z lekarzem pediatrą.

Żele na ząbkowanie

Żele na ząbkowanie różnią się składem i możemy podzielić je na dwie kategorie: zawierające lidokainę oraz te, które lidokainy nie zawierają. Obecnie rekomenduje się stosować u dzieci preparaty z tej drugiej kategorii, czyli bez anestetyków. 

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) przestrzega przed stosowaniem u dzieci preparatów na ząbkowanie zawierających środki znieczulające miejscowo.

Dlaczego są szkodliwe?

Lidokaina może powodować drgawki, dezorientację i uszkodzenie słuchu u dzieci. Brak dowodów potwierdzających skuteczność lidokainy w łagodzeniu objawów ząbkowania.

Żele na ząbkowanie na bazie lidokainy stosowane w nadmiarze mogą wywołać też methemoglobinemię.

Co jest bezpieczne dla dzieci? 

Najbezpieczniej u malutkich dzieci stosować preparaty, które nie zawierają lidokainy. Żele, które zawierają w swoim składzie kwas hialuronowy, jego skuteczność została potwierdzona w badaniach.  Łączy się ze śluzówką i szczelnie przylega do dziąseł tworząc hydrożelowy opatrunek.

Kwas hialuronowy transportuje w organizmie składniki odżywcze, dzięki czemu wpływa na szybką odnowę uszkodzonych struktur dziąseł malucha.

Inne sposoby, jak ulżyć dziecku podczas bolesnego ząbkowania:

  • Miej pod ręką kilka gryzaków: takie jest ich przeznaczenie! W zależności od upodobania dziecko może chętnie gryźć gumowy gryzaczek lub gryzak wodny. Nie wkładaj gryzaka do zamrażarki, ale możesz przechowywać go w lodówce, aby był chłodny.
  • Podawaj maluchowi chłodne, nieprzyprawione papki i napoje.
  • Dziecko może chętnie gryźć twarde produkty, takie jak sucharki lub herbatniki dla niemowląt.
  • Nie żałuj maluszkowi dodatkowej porcji pieszczot przed spaniem czy w ciągu dnia: dziecko lepiej znosi ból, jeśli mama jest przy nim.

Wycieraj nadmiar śliny z podbródka i policzków jak najczęściej: przebieraj malucha lub zakładaj mu śliniaczki. Ślina może wywołać podrażnienie skóry i wysypkę. Możesz też smarować zaślinione miejsca wazeliną kosmetyczną.

  • Jeśli dziecko ma biegunkę, pamiętaj o częstych zmianach pieluchy, w przeciwnym razie może dojść do odparzeń. 

Jeśli dziecko ma temperaturę powyżej 38 stopni Celsjusza lub sprawia wrażenie chorego, wezwij lekarza. Wprawdzie objawy ząbkowania przypominają objawy na przykład infekcji ucha, jednak zawsze lepiej jest się upewnić, czy maluchowi nic nie jest.

 

Emilia Adamczyk

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl