Okres pierwszych sześciu miesięcy życia dziecka to czas intensywnego rozwoju. Niemowlęta w tym okresie przyswajają wiedzę o świecie wokół siebie poprzez poznawanie nowych przedmiotów, dźwięków i zapachów. Masaż niemowlęcia jest jednym z najlepszych sposobów, aby wspierać jego rozwój i poznawać się nawzajem.
Masaż dla dzieci w różnym wieku – wskazówki
0-3 miesiące
Na ogół nie stosuje się pełnego masażu, zanim dziecko nie przejdzie badań oceniających jego stan zdrowia. Możesz jednak bardzo delikatnie masować jego główkę i plecy. Używając raczej opuszków palców niż całej dłoni, możesz gładzić rączki i stópki dziecka. Możesz też stosować specjalne techniki przynoszące ulgę w dolegliwościach.
3-6 miesięcy
Możesz wprowadzić większe urozmaicenie w technikach masażu. W miarę jak dziecko rośnie, a jego tkanka mięśniowa staje się mocniejsza, zaczniesz stosować lekki ucisk. Najwłaściwsze będą 10 minutowe sesje, a po nich trochę rozciągania. Dziecku może bardziej podobać się masaż w pozycji siedzącej z podparciem. W tym okresie może też być potrzeby masaż łagodzący dolegliwości związane z ząbkowaniem.
6-9 miesięcy
W miarę jak dziecko rośnie i rozwijają się jego mięśnie, możesz zacząć stosować głębiej sięgające techniki takie jak rozcieranie i ugniatanie. Sesje masażu mogą być coraz dłuższe, jednak dla ciebie mogą stanowić nie lada wyzwanie, bo dziecko staje się coraz bardziej ruchliwe i ciekawe świta. Dobrym pomysłem może być wyznaczenie czasu na masaż tuż przed ułożeniem dziecka do snu. Dziecko będzie wtedy spokojniejsze i lepiej będzie reagowało na zabiegi.
9-12 miesięcy
W tym wieku masaż może stać się trudniejszy do przeprowadzenia. Postaraj się wprowadzić do niego więcej elementów gry i zabawy. Nie trzymaj się sztywno schematu działań.
Zajmij z dzieckiem wygodną pozycję. Wylej sobie na dłonie odrobinę ciepłego oleju. Zacznij głaskać dziecko, nacierając je olejem. Używaj całej powierzchni dłoni. Nacieranie rozpocznij od klatki piersiowej, potem przesuwaj dłonie w kierunku ramion dziecka i wzdłuż rąk. Dotykaj dziecko na tyle mocno, by nie czuło łaskotania. Nacieraj je olejem, aż jego skóra stanie się błyszcząca. Uważaj jednak, by nie wziąć za dużo oleju. Teraz jesteście już gotowi, aby rozpocząć dziesięciominutową sesję masażu.
Klatka piersiowa i ramiona
- Połóż obie dłonie tak, by między nimi znajdował się mostek dziecka. Łagodnie naciskając, przesuwaj dłonie aż do brzegów klatki piersiowej. Zmniejsz nacisk, lecz cały czas dotykaj skóry dziecka i przesuń dłonie do środka, do poprzedniej pozycji. Powtórz ten ruch 3-4 razy.
- Połóż ręce przy podstawie mostka. Opuszkami kciuków rozmasuj całą klatkę piersiową, stosując małe, koliste ruchy. Zakończ sekwencję, gładząc obu dłońmi w górę klatki piersiowej. Wzdłuż obojczyków i przez ramiona do dłoni.
- Pracuj najpierw nad jedną, potem nad drugą rączką dziecka. Jedną dłonią podtrzymuj jego rączkę powyżej nadgarstka. Kciukiem i pacami drugiej dłoni chwyć rączkę dziecka powyżej łokcia. Opuszkiem kciuka wykonuj mocne, koliste ruchy, na całej powierzchni między łokciem a pachą. Zakończ sekwencję, gładząc dziecko po klatce piersiowej i rękach tak samo jak poprzednio.
- Przesuń dłoń na rączkę dziecka poniżej łokcia i kontynuuj koliste ruchy kciukiem. Kciukiem i palcem wskazującym rozmasuj paluszki dziecka. Powtórz całą sekwencję pracując nad drugą rączką dziecka.
Masując dziecko, naciskaj mniej więcej tak mocno jak wtedy, kiedy wycierasz mu pupkę po zmianie pieluszki.
Brzuch i nogi
- Połóż nasadę̨ dłoni tuż nad narządami płciowymi dziecka, na kości łonowej. Rozsuń palce i pracuj nimi, wykonując łagodny wachlarzykowaty ruch od prawej do lewej. Powtórz go 3-4 razy.
- Opuszkami palców dotknij dolnej części brzuszka dziecka, po prawej stronie. Wykonując łagodne, okrężne ruchy, przesuwając palce po brzuszku, aż do lewej dolnej części. Powtarzaj ten ruch, zataczając palcami coraz mniejsze łuki, aż rozmasujesz cały brzuszek i dotrzesz do obszaru tuż nad narządami płciowymi. Zakończ sekwencję, przesuwając doń wachlarzykowatym, gładzącym ruchem po brzuszku, klatce piersiowej i ramionach.
- Jedną ręką podtrzymuj nóżkę dziecka. Drugą ręką rozsmaruj olejek po całej nóżce, przesuwając dłoń w górę i w dół, tak, aby ślizgała się po skórze. Chwyć kciukiem i palcem wskazującym nóżkę dziecka nad kolanem i opuszkiem kciuka wykonuj mocne koliste ruchy. Rozsmaruj w ten sposób cały obszar od kolana przez udo do pachwiny. Chwyć potem nóżkę dziecka nad kostką i powtarzaj te same ruchy na obszarze między kostką a kolanem. Zakończ sekwencję, nakreślając na kolanie kilka półksiężyców. Potwórz całą sekwencję, pracując nad drugą nóżką.
- Jedną ręką podtrzymuj nóżkę dziecka za kostkę. Kciukiem i palcem wskazującym drugiej ręki rozmasuj stópkę dziecka. Zakończ sekwencję, gładząc dłonią jego bok, nogę i stopę. Powtórz całą sekwencję, pracując nad drugą nóżką.
Brzuch jest bardzo wrażliwą częścią ciała. W trakcie masażu możesz dodatkowo posmarować go olejkiem, ponieważ każde twoje dotknięcie powinno być płynne i posuwiste. Uważaj, aby podczas masażu nie oprzeć się na dziecku, ani żeby zbyt mocno nie naciskać brzuszka.
Plecy
- Głaszcząc, rozprowadź olejek po plecach i pupce dziecka. Używając opuszków palców, kolistym ruchem rozmasuj całe plecy, zaczynając od pośladków i posuwając się w górę. Powtórz to 3-4 razy.
- Oboma dłońmi rozmasuj głaszczącym ruchem plecy dziecka po obu stronach kręgosłupa, ramiona i ręce. Powtórz to 3-4 razy.
- Zaczynając od końca kręgosłupa (w okolicach kości ogonowej), pracuj opuszkami palców, wykonując małe., koliste ruchy. Uważaj, aby nie uciskać kręgosłupa ani szyi. Rozmasuj w ten sposób całe plecy i pośladki.
- Zakończ masaż, gładząc łagodnie dziecko od główki do stopek. Zawiń je w ciepły ręcznik i przytul.
Małe dziecko mogą czuć się niepewnie, leżąc na brzuszku. Z początku możesz przerywać masaż i od czasu do czasu podnosić dziecko, aby poczuło się pewniej i bezpieczniej. Nie staraj się niczego na siłę przyśpieszać, a wkrótce wypracujesz taki sposób postępowania, który będzie odpowiadać i tobie, i dziecku.
Wspólny czas spędzony na macie to doskonały sposób na rozwijanie jego umiejętności poznawczych i sensorycznych.
Kiedy maluch jest zrelaksowany po masażu zachęcajmy go do eksplorowania i odkrywania nowych rzeczy. Pokazujmy mu, jak działa każda zabawka, zachęcajmy do dotykania, obracania i przesuwania. Dzięki temu dziecko będzie miało możliwość poznania różnych kształtów, kolorów i tekstur, co wpłynie na jego rozwój sensoryczny.
Emilia Adamczyk