DARMOWA DOSTAWA OD 299ZŁ!

POŁOŻNA RADZI: Utrzymanie prawidłowej masy ciała w ciąży
Utrzymanie prawidłowej masy ciała w ciąży

Temat, który nurtuje wiele kobiet w pytaniach i odpowiedziach, czyli – co to znaczy utrzymanie prawidłowej masy ciała w ciąży? 

Mam dobrą figurę; ćwiczę regularnie i utrzymuję należną wagę. O ile powinna się zwiększyć moja waga w czasie ciąży?

Normalny przyrost masy ciała w czasie ciąży wynosi od 11,25 do 15 kg. To wydaje się dużo, ale wygląda inaczej, jeśli zsumujesz ciężar dziecka, łożyska, wód płodowych i własnego ciała. W tabeli podano ogólne dane dotyczące przyrostu masy ciała w czasie ciąży.

Jak mam utrzymać należną wagę, a jednocześnie zjadać więcej o 300 do 800 kalorii dziennie?

Nie każda kobieta musi zwiększyć podaż kalorii o 300 do 800; jest to zasada ogólna. Każdy musi przestrzegać swoich indywidualnych wskazań. Jeśli na początku ciąży masz niedowagę, będziesz musiała zjadać ponad 800 kalorii dziennie więcej. Jeśli masz nadwagę, wymagasz mniejszej nadwyżki kalorii. Sądzę, że najlepszą receptą na dobre odżywianie i utrzymanie odpowiedniej wagi jest przestrzeganie zbilansowanej diety przez cały okres ciąży. Jedz potrawy, których potrzebujesz ty i dziecko, aby wzrastać i rozwijać się, ale ustalaj mądrze swoją dietę. Na przykład, jeśli masz nadwagę, unikaj masła orzechowego i orzechów jako źródła białka; wybieraj raczej tuńczyka w sosie własnym lub chude sery. Jeśli masz niedowagę, możesz zjadać lody i koktajle mleczne jako źródło potraw mlecznych.

Bardzo boję się, że zrobię się gruba w czasie ciąży i później będę miała kłopoty, aby schudnąć. Co mogę na to poradzić?  

Musisz być przygotowana na to, że w czasie ciąży powiększy się twoja waga. Jest to normalna cecha ciąży i jest to konieczne dla zdrowia dziecka! Wchodzenie na wagę i obserwowanie, ile przybyło kilogramów, może być przykre dla niektórych kobiet, zwłaszcza takich, które bardzo dbały o utrzymanie należnej wagi. Na początku ciąży musisz założyć, że przyrost wagi jest rzeczą normalną i służy zdrowiu twojego dziecka. Możesz to kontrolować, wybierając ostrożnie pożywne potrawy i nie musisz wcale przytyć aż o 22,5 kg. Musisz natomiast przybrać na wadze, bo są to potrzeby ciąży.

 Jestem w ciąży i mam niedowagę. Ile powinnam utyć w czasie ciąży?  

Jeżeli rozpoczynasz ciążę z niedowaga, prawidłowy przyrost masy ciała w czasie ciąży powinien wynieść u ciebie 12,6-18 kg. Ważne jest, żebyś jadła regularnie pożywne posiłki, nawet jeśli nie jesteś do tego przyzwyczajona.

Ogólne zasady przyrostu masy ciała w czasie ciąży

Obecna masa ciała

Prawidłowy przyrost masy w kg

Niedowaga

Waga normalna

Nadwaga

12,6 – 18

11,25 – 15,75

6,75 – 11,25

  

Mam nadwagę i właśnie stwierdziłam, że jestem w ciąży. Ile powinnam zyskać na wadze w czasie ciąży?

Jeśli masz nadwagę, prawdopodobnie nie powinnaś przybrać na wadze w czasie ciąży tak dużo, jak inne kobiety. Przyrost masy powinien wynieść od 6,75 do 11,25 kg. Jest to sprawa bardzo indywidualna i powinnaś ją przedyskutować z lekarzem. Ważne jest, żebyś w czasie ciąży jadła pożywne, dobrze zbilansowane posiłki. Nie możesz się odchudzać!

Ile powinnam przybyć na wadze w ciągu każdego tygodnia ciąży?

Jako przeciętne wartości dla kobiety o normalnej masie ciała wielu lekarzy podaje przyrost masy o 300 g tygodniowo do 20 tygodnia ciąży, a od 20 do 40 tygodnia 450 g tygodniowo. Przebiega to jednak różnie u różnych kobiet. Jeśli cię to niepokoi, porozmawiaj o tym z lekarzem.

Jestem w 7 tygodniu ciąży i nie przybyłam na wadze, a nawet wydaje mi się, że schudłam 0,9 lub 1,35 kg. Czy to jest w porządku?  

Brak przyrostu masy, a nawet chudnięcie zdarza się na początku ciąży. Lekarz będzie kontrolował twoją masę ciała przez okres ciąży.

Lekarz powiedział, że muszę ważyć się przy okazji każdej wizyty. Czy nie mogę po prostu zważyć się w domu przed wizytą i po przyjściu do lekarza podać mu swoją wagę?

Najlepiej ważyć się u lekarza, który będzie wiedział na pewno, że wszystko przebiega prawidłowo. Chociaż ważenie może cię krępować, jest to ważna część twojej wizyty u lekarza, który upewnia się, że ciąża przebiega prawidłowo.

Moja przyjaciółka powiedziała, że w czasie ciąży powinnam przybyć na wadze około 11,25 do 13,5 kg. Jest to bardzo dużo w zestawieniu z wagą dziecka, która wynosi około 3,15 kg. Co może tak dużo ważyć?

Twoja przyjaciółka ma rację. Na przyrost masy ciała składa się wiele elementów, które wykazano w tabeli poniżej. Jak widzisz, w czasie porodu dojdzie do częściowej utraty wagi. Znaczny spadek nastąpi w czasie procesu readaptacji twojego organizmu do warunków po porodzie.

Rozkład przyrostu masy ciała w czasie ciąży

Masa w kg

 

3,38

3,15 – 4,5

 

1,8

0,9

0,9

0,9

0,68

Umiejscowienie

 

Dziecko

Zapasy matki

(tłuszcze, białko i inne środki odżywcze)

Zwiększona objętość płynów

Macica

Płyn owodniowy

Powiększone sutki

Łożysko

 

Autorką naszych rad dla mam jest położna Emilia Adamczyk z emilymed.pl, która jest ekspertem w dziedzinie opieki nad maluchami i pomocy ich mamom. Sleepee współtworzy swoje produkty we współpracy z Emilią, by były jak najbardziej bezpieczne, użyteczne i jakościowe. Piękne i trwałe są przy okazji 🙂.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl