DOSTAWA I EBOOK GRATIS OD 299ZŁ!

 
Język
POŁOŻNA RADZI: Karmienie piersią
POŁOŻNA RADZI: Karmienie piersią

Karmienie piersią, co warto wiedzieć o pozycjach do karmienia

Zanim rozpoczniecie kolejną sesję karmienia pomyśl w jakiej pozycji w danych okolicznościach będzie Ci najwygodniej. Pamiętaj, że niektóre pozycje mogą być dla was lepsze niż inne. Ze względu na to, że kobiety różnią się wzrostem, długością ręki i wielkością piersi, ustalenie jednej najlepszej pozycji dla wszystkich jest niemożliwe. To, co jest dobre dla twojej przyjaciółki, może się nie sprawdzić w twoim przypadku.

Różne pozycje do karmienia

Karmienie w pozycji naturalnej odchylonej nazywanej też pozycją biologiczną

Całe ciało mamy podtrzymuje ciężar dziecka i nie musi ona nawet myśleć o bodźcach uruchamiających jego naturalne odruchy. W takiej pozycji, dzięki sile grawitacji, broda, tors, nóżki i stopy dziecka pozostają w kontakcie z jej ciałem.

Jakąkolwiek pozycję mama wybierze do karmienia, naturalne wyposażenie dziecka dojdzie do głosu najlepiej wtedy, kiedy jego główka, ramiona i biodra pozostaną w linii prostej, a broda, tors, biodra, nóżki i stopy przylegną ściśle do twojego ciała lub innego podłoża.

Karmienie w pozycji odchylonej może bardzo ułatwić pierwsze dni i tygodnie karmienia piersią, kiedy odruchy dziecka są najmniej skoordynowane, a mama dopiero zdobywa doświadczenie. Najlepszy kąt odchylenia to taki, który pozwala mamie bez trudu zachować kontakt wzrokowy z dzieckiem, ale jednocześnie pozostawać na tyle odchyloną, aby siłą grawitacji przytrzymywała na jej ciele dziecko leżące na brzuszku.

*Po cesarskim cięciu ułożenie noworodka w poprzek piersi pozwala mamie korzystać z pozycji odchylonej, eliminując nacisk na szew.

*Pozycja naturalna odchylona, w której dziecko leży po przekątnej, a mama jest bardziej wyprostowana, nadaje się do restauracji, kina i innych miejsc publicznych. 

*Siedząc lub leżąc na boku, upewnij się, że całe ciało dziecka skierowane jest do ciebie i ściśle do ciebie przylega. Dziecko, które nie jest ułożone prosto, zajęte jest bardziej poprawianiem swojej pozycji niż ssaniem. Kiedy przeciwdziałasz sile grawitacji, karmiąc noworodka, pewnie podtrzymuj ramiona dziecka tak, aby jego główka, szyja i usta były stabilne. Wtedy dziecko lepiej ssie. Spróbuj wtulić dziecko pod pierś. Im ciało dziecka jest bliżej twojego, tym lepiej.

Karmienie w pozycji spod pachy

Część kobiet lubi siedzieć prosto i podczas karmienia wtulać dziecko po jednej stronie. Karmienie spod pachy, to szczególnie dobra pozycja po cesarskim cięciu i dla mam, które mają duże piersi.

Aby dziecko dobrze chwyciło pierś i aby było wam wygodnie podczas karmienia w pozycji siedzącej na boku, zrób to w trzech krokach:

- zbliż nosek dziecka do swojej brodawki sutkowej, pamiętając, że główka dziecka ma być delikatnie odchylona.

- upewnij się, że buzia dziecka jest szeroko otwarta.

- pomóż dziecku uchwycić pierś. 

Najistotniejsze ruchy, o których dobrze jest pamiętać, kiedy dziecko przygotowuje się do chwycenia piersi:

- trzymaj dziecko pod piersią i ściśle przy sobie (z ramionkami i klatką piersiową przyciśniętymi do twojego ciała i piersi).

- ustaw nosek dziecka przy brodawce.

- pozwól, aby główka dziecka pozostawała delikatnie odchylona.

- podtrzymuj dziecko stabilnie pod plecami i ramionami, przyciągnij bioderka dziecka do siebie. 

Podczas karmienia warto unikać:

- naciskania na główkę dziecka od tyłu;

- umożliwiania dziecko odpychania się stopami od twardej powierzchni;

- pozostawiania wolnego miejsca pomiędzy sobą a dzieckiem.

Kiedy przyciska się główkę dziecka, dziecko zaczyna się odpychać. Powodów jest kilka. Po pierwsze, popychanie główki pochyla ją w przód, brodą do piersi, co utrudnia przełykanie. Może również wciskać nosek dziecka w pierś i utrudniać oddychanie. Jeśli dziecko musi wybierać pomiędzy oddychaniem a jedzeniem, oddychanie zawsze wygrywa.

Karmienie piersią w pozycji leżącej na boku – kilka wskazówek:

- dziecko jest spokojne i gotowe do karmienia;

- dziecko trzymane jest blisko piersi z główką, szyją i bioderkami w linii prostej i ciałem przyciągniętym tak blisko, że nie tworzy się odstęp pomiędzy tobą a dzieckiem;

- główka dziecka skierowana jest bezpośrednio do piersi, a jego ciało przyciśnięte do twojego, nos dziecka jest w jednej linii z brodawką;

- główka dziecka jest delikatnie odchylona i dziecko zbliża się do piersi brodą do przodu.

 Emilia Adamczyk

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl