
Dziecko przez pierwsze pół roku kształtuje swój sposób pojmowania świata. Jego sen rządzi się zupełnie innymi prawami niż sen starszego niemowlęcia. Rolą rodzica nie jest „usypianie” maluszka, a stworzenie okoliczności sprzyjających zasypianiu.
Jak przygotować dziecko do snu i jak zacząć uczyć je właściwych nawyków związanych ze snem?
Włóż dziecko w otulacz, przytul do siebie, połóż na swoim ramieniu, pomasuj plecki, a potem połóż do łóżeczka. Staraj się zrobić to zanim zaśnie. Noworodek przyszedł na świat i musi zaadoptować się w nowym środowisku. Rodzice mogą ułatwić mu ten przeskok dbając o jego komfort, temperaturę ciała i jednocześnie zaspokajając potrzebę bliskości. Ważna jest powtarzalność, czyli świadomość, że pewne zdarzenia następują po sobie według znanego porządku, że coś dzieje się zgodnie z oczekiwaniami, według wieczornego rytuału. Sprzyja on spokojnemu rozwojowi i pozwala by niemowlę zasnęło. Nie jest prawdą, że dziecko, które nie śpi w ciągu dnia, lepiej śpi w nocy. Jest odwrotnie: im lepiej śpi w ciągu dnia, tym dłużej będzie spało w nocy.
Zrozumienie potrzeb dziecka kiedy jeszcze ono samo nie jest w stanie ich wyrazić, to starania każdego młodego rodzica. Noworodek od pierwszych dni uczy się przechodzenia ze snu do stanu czuwania i z powrotem do snu. Naturalny cykl snu niemowlęcia wynosi od około pół godziny do czterdziestu pięciu minut, po czym wchodzi ono w fazę snu płytkiego, z którego łatwo się obudzić. Kiedy jest otulone czuje się bezpiecznie, a wtedy półsen nie przekształca się w czuwanie.
W czym powinien spać noworodek?
Ograniczona przestrzeń daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, pozwala orientować się w przestrzeni i panować nad własnym ciałem. Gniazdko niemowlęce to idelane rozwiązanie dla noworodków. Układaj maleństwo w gniazdku tak, by niemal dotykało główką jego krawędzi, przesterzeń wokół nie będzie wtedy dla niego przytłaczająca.
Jakość snu ma niewątpliwie wpływ na najważniejsze aspekty naszego życia. Dziecko będzie dorastać i zacznie odpowiadać na waszą miłość i opiekę, a rytm dobowy dostosuje się do granic, które teraz wyznaczycie.
Położna Emilia Jaśniewska