DOSTAWA I EBOOK GRATIS OD 299ZŁ!

 
Język
Jak przygotować dziecko do snu i jak zacząć uczyć je właściwych nawyków związanych ze snem?
Jak przygotować dziecko do snu i jak zacząć uczyć je właściwych nawyków związanych ze snem?

Dziecko przez pierwsze pół roku kształtuje swój sposób pojmowania świata. Jego sen rządzi się zupełnie innymi prawami niż sen starszego niemowlęcia. Rolą rodzica nie jest „usypianie” maluszka, a stworzenie okoliczności sprzyjających zasypianiu.

Jak przygotować dziecko do snu i jak zacząć uczyć je właściwych nawyków związanych ze snem?

Włóż dziecko w otulacz, przytul do siebie, połóż na swoim ramieniu, pomasuj plecki, a potem połóż do łóżeczka. Staraj się zrobić to zanim zaśnie. Noworodek przyszedł na świat i musi zaadoptować się w nowym środowisku. Rodzice mogą ułatwić mu ten przeskok dbając o jego komfort, temperaturę ciała i jednocześnie zaspokajając potrzebę bliskości. Ważna jest powtarzalność, czyli świadomość, że pewne zdarzenia następują po sobie według znanego porządku, że coś dzieje się zgodnie z oczekiwaniami, według wieczornego rytuału. Sprzyja on spokojnemu rozwojowi i pozwala by niemowlę zasnęło. Nie jest prawdą, że dziecko, które nie śpi w ciągu dnia, lepiej śpi w nocy. Jest odwrotnie: im lepiej śpi w ciągu dnia, tym dłużej będzie spało w nocy.

Zrozumienie potrzeb dziecka kiedy jeszcze ono samo nie jest w stanie ich wyrazić, to starania każdego młodego rodzica. Noworodek od pierwszych dni uczy się przechodzenia ze snu do stanu czuwania i z powrotem do snu. Naturalny cykl snu niemowlęcia wynosi od około pół godziny do czterdziestu pięciu minut, po czym wchodzi ono w fazę snu płytkiego, z którego łatwo się obudzić. Kiedy jest otulone czuje się bezpiecznie, a wtedy  półsen nie przekształca się w czuwanie.

W czym powinien spać noworodek?

Ograniczona przestrzeń daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, pozwala orientować się w przestrzeni i panować nad własnym ciałem. Gniazdko niemowlęce to idelane rozwiązanie dla noworodków. Układaj maleństwo w gniazdku tak, by niemal dotykało główką jego krawędzi, przesterzeń wokół nie będzie wtedy dla niego przytłaczająca.

Jakość snu ma niewątpliwie wpływ na najważniejsze aspekty naszego życia. Dziecko będzie dorastać i zacznie odpowiadać na waszą miłość i opiekę, a rytm dobowy dostosuje się do granic, które teraz wyznaczycie.

 

Położna Emilia Jaśniewska

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl