Co z tą czkawką?
Leczyć czy nie leczyć?
Ilu rodziców martwi się, ze ich maluch tak często ma czkawkę? A czyż nie miał wcześniej, jeszcze w brzuchu u mamy?
Miał, tylko nie każda mama wiedziała, ze to czkawka, a tata nie miał szansy jej doświadczyć, chyba, ze przykładając rękę do brzucha.
Czkawka pojawia się wielokrotnie w ciągu dnia. Najczęściej podczas przewijania, rozbierania dziecka, stąd podejrzenie, ze czkawka występuje gdy dziecku jest zimno.
Jak to możliwe, ze Wasz maluch miał czkawkę już brzuszku u mamy?
Przecież zimno mu nie było. W życiu płodowym czkawka spowodowana skurczem przepony jest treningiem oddychania.
Po urodzeniu się dziecka nadal jest skurczem przepony, ale temperatura otoczenia nie ma z tym nic wspólnego.
Przepona to mięsień oddzielający klatkę piersiową od jamy brzusznej. Podczas wdechu kurczy się i obniża. Przy wydechu następuje rozkurcz przepony i unosi się ona ku górze. Pracę przepony kontroluje nerw przeponowy, który zaczyna się w okolicach szyi, a jego odgałęzienia sięgają do wątroby, opłucnej, pęcherzyka żółciowego i osierdzia. Jeżeli któreś z zakończeń nerwu przeponowego zostaje podrażnione, przepona zaczyna poruszać się silnie, nieregularnie i spazmatycznie – a objawem tego jest właśnie czkawka. Dźwięk, często bardzo głośny, wraz z nagłym drgnięciem całego ciała, to efekt nagłego zamknięcia się głośni, czyli jednej z chrząstek krtani.
Czkawki możecie się także spodziewać kiedy maluch je łapczywie, szybko, aż się krztusi, a także gdy się przejada. Tak, tak, piersią także można przekarmić. Chodzi nie o formę podania pokarmu, a o ilość. Jeśli dziecko nie ma umiaru w jedzeniu, domaga się bardzo częstego ssania piersi, zjada więcej niż potrzebuje to dziecko może być przekarmiane i stąd częste czkawki i ulewania pokarmu, dlatego czkawkę możecie często zaobserwować po ulaniu pokarmu. U dzieci karmionych butelką należy sprawdzić czy otwór w smoczku jest dostosowany do wieku dziecka.
Czkawka może być też objawem refluksu żołądkowo-przełykowego, ale u niemowląt patologiczny refluks występuje rzadko.
Czkawka u noworodka jest min objawem niedojrzałości układu nerwowego, a pojawiająca się wielokrotnie w ciągu dnia może świadczyć o jego przeciążeniu układu. Co to oznacza? W praktyce oznacza to, ze Wasz dzidziuś ma za dużo bodźców. Jest za głośno, za kolorowo, za dużo gości. Noworodek i małe niemowlę potrzebuje spokoju. Jego układ nerwowy i tak jest przeładowany bo dużo musi ogarnąć w tym zewnętrznym świecie poza mamą. Jeśli świadomie lub nieświadomie dostarczamy dziecku zbyt dużo wrażeń, może zareagować czkawką. Organizm dziecka broni się jak może. Jeśli Wasz maluch jest wciąż poddenerwowany, płaczliwy, niespokojny to rozważcie czy wokół niego nie za dużo się dzieje. Telewizor lub radio grające głośno całymi dniami, starsze rodzeństwo, nauka czytania od pierwszych dni życia, karuzela nad łóżeczkiem. Wyłącz z tego repertuaru co możesz, rodzeństwa się nie da, reszta jest do wyrzucenia.
Babcie mawiały:” chuchaj w ciemiączko”, lub „daj mu pić”, czy to u Was pomaga? Jeśli tak to raczej przypadek niż reguła. Czkawka nie wymaga leczenia, ratowania dziecka. Zwykle nawet dziecku nie przeszkadza, bardziej rodzicom.