Poród, zwłaszcza pierwszego dziecka, to wielkie wydarzenie w życiu każdego rodzica. Aby zaoszczędzić sobie stresu, warto się do tego dnia odpowiednio przygotować. Konieczne jest spakowanie torby do szpitala – powinny znaleźć się niej: dokumentacja oraz rzeczy przydatne podczas porodu i w pierwszych dniach po nim. W co dokładnie warto zaopatrzyć się na ten czas?
Torbę z niezbędnymi rzeczami warto spakować nawet kilka tygodni przed wyznaczoną przez lekarza datą rozwiązania. Dzieciątko przecież nie zawsze przychodzi na świat zgodnie z przewidywaniami. Posiadanie przygotowanej torby odejmie stresu przyszłym rodzicom, którzy w ostatnich tygodniach ciąży są na niego wyjątkowo narażeni.
W bagażu koniecznie musi znaleźć się dokumentacja medyczna. Warto dokładnie sprawdzić, co obecnie jest niezbędnie. Przeważnie w teczce powinny być: karta przebiegu ciąży, rozpisany plan porodu, wypisy ze szpitala (jeśli kobieta przebywała w nim w trakcie ciąży), wyniki badań na grupę krwi, a także wszystkie inne badania laboratoryjne oraz USG. Dokumenty powinny być ułożone chronologicznie. Wybierając się na porodówkę, nie można zapomnieć o dowodzie tożsamości. Jeśli przy porodzie ma pojawić się towarzysz, on także musi pamiętać o tym dokumencie.
W przypadku pragmatycznych rzeczy warto sprawdzić przygotowaną przez dany szpital listę wymaganych artykułów. Niektóre przedmioty mogą być udostępniane przez placówkę -- wystarczy zorientować się, jakiego rodzaju wyposażenie taki szpital posiada. Inne rzeczy z kolei nie są nawet uwzględnione na oficjalnym spisie, a okazują się przydatne. Oto kilka najważniejszych, polecanych przez szpitale i nie tylko, rzeczy, o których warto pamiętać.
Z myślą o mamie
Wygoda kobiety to sprawa priorytetowa przy porodzie. Przyszła mama powinna przygotować zapewniająca swobodę koszulę do rodzenia. Potrzebne będą też 2 lub 3 koszule na okres po narodzinach. Ważne, by były one przystosowane do karmienia piersią. Warto zaopatrzyć się także we wkładki laktacyjne i maść pielęgnacyjną na brodawki. Przydatne będą też miękkie biustonosze do karmienia.
Dla komfortu zaleca się spakować przewiewne, poporodowe majtki. W torbie powinny znaleźć się też podkłady i podpaski poporodowe. Warto wziąć mokre chusteczki oraz miękki papier toaletowy – nigdy nie wiadomo, jaki typ produktu dostępny będzie w szpitalu, a po porodzie okolice intymne wymagają delikatnego traktowania.
Do niezbędnego wyposażenia mamy zaliczają się kapcie, klapki pod prysznic, szlafrok i ręcznik. Oczywiście trzeba również zabrać ze sobą podstawowe kosmetyki do codziennej pielęgnacji. Polecane jest także spakowanie pomadki nawilżającej do ust, a jeśli kobieta ma długie włosy, nie powinna zapomnieć o zabraniu szczotki i gumki do ich związania. Do porodu warto upiąć kosmyki.
Od początku akcji do narodzin może minąć wiele godzin, dlatego do szpitala warto zabrać wodę mineralną i suche przekąski. Dla odprężenia można przygotować sobie playlistę muzyczną oraz słuchawki do telefonu.
Z myślą o dziecku
Szpitalna wyprawka dla dziecka powinna zawierać kilka pieluszek tetrowych – skóra maluszka jest bardzo delikatna, dlatego ważne jest, aby jakość produktu była jak najwyższa. Ciekawym rozwiązaniem są pieluszki muślinowe, wykonane z wiskozy bambusowej. To produkty antyalergiczne, antygrzybiczne i antybakteryjne, które w porównaniu do bawełny są bardziej chłonne.
Do szpitala warto spakować też jednorazowe pieluchy w rozmiarze zero. Koniecznie trzeba zabrać także kilka kompletów ubranek – kaftaników, koszulek, śpioszków, skarpetek i czapeczek bez wiązania. Niezbędne będą też: ręcznik z kapturkiem, kocyk lub rożek, które pozwolą bezpiecznie trzymać dziecko i ochronią je przed chłodem. Podobnie jak w przypadku wielorazowych pieluch, ważne jest, by produkty wykonane były z jakościowych materiałów. Przed pierwszym użyciem ubranka należy wyprać i wyprasować.
Do szpitala trzeba zabrać też odpowiednie dla maluszka kosmetyki, między innymi bezzapachowe chusteczki nawilżane, oliwkę, delikatny żel lub płyn do mycia dla niemowląt, a także krem na odparzenia.
Jak spakować się mądrze?
Torba do szpitala powinna być pakowana z głową. Nie warto brać zbyt wielu rzeczy, a wyposażyć się wyłącznie w te niezbędne. Konieczne jest ustalenie, w jakiej kolejności będą one używane i spakować się tak, by te potrzebne jako ostatnie znalazły się na dnie torby, a te przydatne w pierwszej kolejności – na górze. Jeśli przy porodzie będzie towarzyszyć bliska osoba, warto poinformować ją, gdzie konkretnie znajdują się istotne przedmioty.
Odpowiednie przygotowanie się do dnia porodu pozwoli przeżyć wyjątkowy okres ostatnich tygodniu ciąży z trochę spokojniejszą głową. Jednym z punktów do odhaczenia jest spakowanie torby do szpitala. Przygotowanie jej z wyprzedzeniem pozwoli na dokładne przemyślenie, co będzie potrzebne. W ten sposób można uniknąć przedmiotów zbędnych i zabrać to, co będzie konieczne.