DARMOWA DOSTAWA OD 299ZŁ!

Nie za cienko, nie za grubo — wszystko, co musisz wiedzieć o skali TOG
Nie za cienko, nie za grubo — wszystko, co musisz wiedzieć o skali TOG

Narodziny dziecka to dość wyczekiwany moment – świat rodzica zmienia się wtedy nie do poznania. Cała uwaga skupiona jest na maluszku, a do tego wiele trzeba się dowiedzieć i nauczyć. Każdy dzień to mnóstwo nurtujących mamę czy tatę pytań: czy dziecko nie jest aby głodne? Czy w pokoju jest odpowiednia temperatura? A może jest za grubo ubrane? Nikt nie jest przygotowany ot tak do roli rodzica. Dlatego każdego dnia uczymy się i poznajemy nowe rzeczy związane z wychowaniem dziecka i jego potrzebami. W dzisiejszym wpisie opowiemy o skali TOG — bez wątpienia brzmi ona całkiem tajemniczo, ale spotkać się z nią można np. podczas wybierania śpiworka dla dziecka.

Skala TOG – co to takiego?

Skala TOG to nic innego jak wskaźnik, który mówi o stopniu izolacji termicznej. Używany jest on do określenia właściwości cieplnych wielu tekstyliów warstwowych, m.in. kołderki, kocyka czy śpiworka dla niemowlaka do spania. Zasada jest tu prosta – im wyższa jest skala TOG, tym akcesorium jest lepiej przystosowane do niższych temperatur.

Poniżej przedstawiona została skala TOG w odniesieniu do śpiworków:

  • grubość 0,2-0,5 TOG — letni, cienki śpiworek przeznaczony na upalne dni. Zalecany, jeśli temperatura w pokoju dziecka wynosi od 24°C wzwyż,
  • grubość 1,0 TOG — śpiworek (najczęściej z lekkim wypełnieniem), który możemy stosować przez cały rok. Idealny na popołudniowe drzemki ciepłą wiosną i w okresie jesiennym. Zalecany do stosowania, gdy
  • temperatura w pokoju dziecka wynosi od 21°C do 24°C,
  • grubość 2,5 TOG — śpiworek z ciepłym wypełnieniem, zazwyczaj wykonany z dwóch warstw materiału. Idealny, gdy temperatura w pokoju wynosi od 17° do 22°C,
  • grubość 3,5 TOG — zimowy, najgrubszy śpiworek z bardzo ciepłym wypełnieniem. Jego zastosowanie będzie miało miejsce w pomieszczeniach z temperaturą od 14° do 21°C.

Prawidłowy wybór śpiworka

Grubość śpiworka, a także ubranek niemowlęcych powinna być dostosowana do temperatury w pomieszczeniu, a nie do pory roku. Ważne jest również to, w co maluch jest ubrany do spania — innej grubości śpiworka potrzebuje dziecko, które śpi jedynie w pieluszce, od tego, które ma założoną piżamkę. Wszystko to trzeba wziąć pod uwagę, aby świadomie wybrać najlepsze, idealnie dostosowane do potrzeb niemowlęcia akcesorium.

Jak sprawdzić, czy dziecku nie jest zimno?

Najlepszym sposobem na sprawdzenie tego jest przyłożenie dłoni do karku dziecka. Jeśli jest on ciepły oraz suchy, to oznacza, że maluszkowi śpi się dobrze i nie jest mu ani za zimno, ani za ciepło. Natomiast wilgotny kark sygnalizuje, że dziecko jest spocone – wtedy należy ściągnąć jedną warstwę ubranka i za jakiś czas ocenić ponownie sytuację. Jeśli jednak kark jest zimny, pociechę należy cieplej ubrać lub przykryć. Rodzicu, pamiętaj, że jeśli rączki dziecka są chłodne, to z reguły nie jest to powód do niepokoju. Nie zawsze wiąże się to z tym, że jest mu zimno — noworodki i niemowlęta mają niedojrzały układ krążenia, dlatego ich dłonie, a nawet stópki, są często lodowate.

Czy przegrzewanie dziecka może być niebezpieczne?

Przegrzane dziecko łatwiej może się przeziębić — zazwyczaj do około 12 roku życia buduje się silny układ autoimmunologiczny. Jeśli maluch jest zbyt ciepło ubierany, nie może nauczyć się samodzielnej termoregulacji. Skutki tego można odczuwać przez całe życie. W jaki sposób? Nasza pociecha będzie podatna na infekcje i słabo będzie sobie radzić ze wszelkimi czynnikami chorobotwórczymi. Dodatkowo przegrzewanie powoduje u dziecka płaczliwość, rozdrażnienie bądź apatię, a na ciele mogą pojawić się niewielkie krostki, tzw. potówki. W niektórych przypadkach może to doprowadzić nawet do udaru cieplnego.

Podsumowując, by ułatwić rodzicom poznanie tajników ubierania malucha i wyjaśnić im, jak powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do snu, producenci tekstyliów wprowadzili niezwykle pomocny wskaźnik TOG. Powszechnie stosowany do określania parametrów cieplnych, jest szczególnie istotny przy wyborze śpiworka – najlepszego towarzysza dziecka na cały rok. Popularność tego typu akcesoriów jest coraz większa, dlatego że to bardzo praktyczne elementy wyprawki. Śpiworek można dopasować do warunków otoczenia, a w połączeniu z odpowiednim ubiorem zapewni dziecku wygodę i ciepło podczas snu. A czy Wy wiedzieliście, czym jest skala TOG?

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl