DOSTAWA I EBOOK GRATIS OD 299ZŁ!

Język
Profilaktyka zapalenia piersi
Profilaktyka zapalenia piersi

Czym jest zapalenie piersi?

Stanem zapalnym piersi obejmującym jeden lub więcej płatów gruczołu najczęściej jest związany z laktacją. Typowy obraz obejmuje miejscowe zapalenie tkanki gruczołu z bólem samoistnym. Często towarzyszą mu objawy ogólne (temperatura >38,5°C, ból głowy, mięśni, senność, zmęczenie, nudności, wymioty, dreszcze) o różnym nasileniu. W części przypadków dochodzi do zakażenia bakteryjnego.

! Zapalenie piersi objawia się silnym bólem, obrzękiem, zaczerwienieniem i wzmożonym uciepleniem piersi. Proces toczy się w obrębie gruczołu, ale stopniowo przenosi się na cały organizm, dlatego wszystkie dolegliwości zawsze należy skonsultować z położną lub lekarzem.

Prawidłowe i częste przystawianie dziecka do piersi jest zarówno działaniem profilaktycznym, jak i leczniczym. 

Cechy prawidłowego przystawienia:

Dziecko przylega swoim brzuszkiem do twojego brzucha, głowa nie odgina się, a linia przechodząca przez ucho, ramię i biodro dziecka jest prosta. W trakcie ssania kąt pomiędzy wargami malucha jest rozwarty, dolna warga jest wywinięta a górna odchylona, policzki nie zapadają się. Czubek nosa znajduje się blisko piersi a broda dotyka do niej. W buzi dziecka znajduję się brodawka oraz 1,5-2 cm otoczki brodawki. Nie słychać mlaskania ani cmokania. Mama nie odczuwa bólu. Brodawki po karmieniu są okrągłe, nie są spłaszczone.

Do najważniejszych działań z zakresu profilaktyki należą:

  • Częsty kontakt skóra do skóry, nie tylko po porodzie;
  • Właściwe postępowanie w trakcie nawału pokarmu.
  • ! Postępowanie, które sprawdziło się u koleżanki w Twoim przypadku może pogorszyć sytuację i rozwinąć stan zapalny.
  • Efektywne, niebolesne i regularne karmienie piersią przez całą dobę, (minimum 8 razy na dobę);
  • Higiena rąk po każdej zmianie pieluszki i przed przystawianiem do piersi.
  • Stosowanie pałeczek Limosilactobacillus fermentum izolowanych z mleka zdrowych kobiet w celu poprawy równowagi mikrobioty przewodów mlecznych jako działanie profilaktyczne i lecznicze.
  • USG piersi w okresie laktacji.  

Karm dziecko na żądanie i nie staraj się „opróżniać” piersi

Objętość mleka zależy od mechanizmu sprzężenia zwrotnego, w którym zwiększone usuwanie mleka zwiększa jego produkcję. Nadmierne karmienie ze zmienionej chorobowo piersi lub odciąganie pokarmu „aż do opróżnienia piersi” napędza cykl hiperlaktacji i jest ważnym czynnikiem ryzyka nasilenia obrzęku tkanek i zapalenia. Mamy, które korzystają z laktatora powinny odciągać tylko taką ilość pokarmu, jaką spożywa dziecko.

Nie ma dowodów na to, aby popierać „karmienie od góry” (czyli karmienie dziecka leżącego na podłodze z matką znajdującą się nad dzieckiem ze zwisającą piersią) lub w innych pozycjach niebezpiecznych dla dziecka. Mamy mogą próbować różnych bezpiecznych wariacji standardowych pozycji, aby zwiększyć komfort karmienia. Nie ma to jednak wpływu na toczące się zapalenie.

Podczas trudnych dni związanych z karmieniem, każda mama doceni komfort, jaki zapewniają muślinowe pieluszki idealne dla delikatnej skóry maluszka. Warto również wybrać rożek, który otuli dziecko, dając mamie chwilę wytchnienia.

Ogranicz do minimum korzystanie z laktatora

Mechaniczne laktatory stymulują produkcję mleka bez względu na fizjologiczne potrzeby dziecka. Odciąganie pokarmu laktatorem nie daje możliwości wymiany bakterii między jamą ustną dziecka a piersią matki, co może predysponować do dysbiozy. Laktatory mogą też powodować urazy miąższu piersi i kompleksu brodawki i otoczki, jeśli kołnierz laktatora ma nieodpowiednią wielkość, ssanie jest zbyt silne lub matka odciąga pokarm zbyt długo. Odciąganie pokarmu powinno być ograniczone do sytuacji, gdy mama jest rozdzielona z dzieckiem lub gdy istnieją ku temu powody medyczne istotne dla mamy lub dziecka. Kobiety używające laktatora powinny odciągać mleko z taką częstością i w takiej ilości, aby odciąganie pokarmu naśladowało fizjologiczne karmienie piersią.

Zapalenie piersi nie jest zaraźliwe i nie wynika z nieprawidłowej higieny. Części laktatora po każdym jego użyciu należy odpowiednio wyczyścić, ale nie ma potrzeby rutynowej sterylizacji laktatora ani innych sprzętów domowych w celu zapobiegania zapaleniu piersi. Należy unikać przecierania brodawek, gdyż może to powodować macerację i ból. Anatomia i fizjologia brodawek, cechujących się silnym unaczynieniem, nie jest czynnikiem sprzyjającym infekcjom wstępującym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl