DOSTAWA I EBOOK GRATIS OD 299ZŁ!

 
Język
Trzy rzeczy ułatwiające pierwsze tygodnie z dzieckiem
Trzy rzeczy ułatwiające pierwsze tygodnie z dzieckiem

Pierwsze tygodnie z maleństwem mogą być prawdziwym życiowym roller coasterem, szczególnie gdy na świecie pojawiło się pierwsze dziecko. Obecność nowego członka rodziny wiele zmienia, a uwaga rodziców skupiona jest głównie na nim. Okres po urodzeniu może wiązać się z różnymi trudnościami. Na szczęście istnieje kilka ciekawym gadżetów, które ułatwiają opiekę nad noworodkiem. Ponieważ w tym okresie szkrab głównie śpi, akcesoria te w większości sprawdzą się w celu umilenia mu wypoczynku. Oto kilka z nich.

Rożek – jeden przedmiot, wiele funkcji

Rożek niemowlęcy jest niezwykle przydatnym gadżetem, który często znajduje się na listach wyprawkowych dla maluchów. To kawałek materiału służący do opatulania maleństwa – zapewnia więc noworodkowi ciepło. Dzieciątko może poczuć się w rożku bezpiecznie, a dzięki temu będzie spokojniejsze. Maluszek w nowym otoczeniu doświadcza działania wielu bodźców. Otulenie w specjalnym, przystosowanym do tego rożku może ochronić go przed intensywnymi impulsami oraz ułatwić przystosowanie się do nowej sytuacji.

Młodym rodzicom wynalazek w postaci rożka może ułatwić trzymanie drobnej pociechy. Pierwsze wzięcie maleństwa na ręce może być stresujące, a dzięki rożkowi zagwarantowana jest większa pewność trzymania oraz zminimalizowane ryzyko zrobienia krzywdy przez niewłaściwe trzymanie. Nadal należy być jednak bardzo uważnym i ostrożnym, a także pamiętać o przytrzymaniu główki maleństwa. Rożek ma też inne zastosowania – rozłożony może służyć jako kocyk, mata do przewijania, a w kolejnych miesiącach życia malucha stanowić nawet doskonałe miejsce do zabawy. Przy wyborze rożka koniecznie trzeba kierować się jakością materiałów, z jakich powstał dany model. Produkty dla dzieci powinny być certyfikowane i bezpieczne dla ich delikatnej skóry.

Śpiworek – dla spokojnego snu

Kolejną rzeczą przydatną w pierwszych tygodniach życia dziecka, a także później, może okazać się śpiworek. Jest on bezpieczniejszy niż pościel czy koc. Ze śpiworem ryzyko przykrycia główki maleństwa tkaniną – i co za tym idzie – utrudnionego oddychania, jest mniejsze. Dobrze dobrany daje swobodę ruchów, zapewniając przy tym ciepło i komfortowe warunki do spania. Grubość śpiworka należy dobrać do warunków panujących w sypialni. Ważne jest, by nie przegrzewać, ani nie wychładzać dziecka. Przy wyborze grubości śpiworka polecane jest kierowanie się skalą TOG, która została stworzona do określenia stopnia izolacji termicznej.

Bardzo ważne jest także dostosowanie wielkości śpiworka do wieku i rozmiaru dziecka. Trzeba wybrać produkt odpowiedni dla noworodków. Jeśli ktoś nie chce inwestować w śpiworek przeznaczony wyłącznie dla nowo narodzonych dzieci, warto zainteresować się modelami bardziej uniwersalnymi, których rozmiar można dostosowywać do konkretnych potrzeb.

Oczywiście, podobnie jak w przypadku rożków, tak i w przypadku śpiworków liczy się materiał. Nie może on podrażniać skóry dziecka. Ważne są też zapięcia – muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa.

Kokon – przenośne akcesorium do spania

Ciekawym gadżetem, który może przydać się świeżo upieczonym rodzicom, jest kokon dla noworodka, zwany także gniazdem. To wyjątkowe, przenośne akcesorium do spania dla maluszka. Zazwyczaj składa się z cienkiego materaca i miękkich wypełnionych brzegów, które otaczając go, tworzą kształt na wzór gniazda. Kokon pozwala stworzyć przytulną przestrzeń, w której maleństwo czuje się dobrze oraz komfortowo. Ważne jest dobranie odpowiednie rozmiaru, tak by dziecko czuło się w kokonie swobodnie i było bezpieczne – brzegi nie mogą dotykać ciała noworodka.

Tego typu akcesorium można położyć w różnych miejscach, np. na łóżku rodziców, w wózku, w łóżeczku pociechy czy nawet na podłodze. Łatwo też można spakować kokon i zabrać go ze sobą na wyjazd. Rekomendowane jest używanie gniazda raczej w trakcie dnia, a nie w nocy, aby umożliwić kontrolę dziecka – czy jest bezpiecznie, nie wypadnie i czy nie przesunęło główki do grubych boków kokonu. Dziecka, które leży w gniazdku, należy pilnować i nie spuszczać go z oka. Oczywiście konieczne jest też sprawdzenie, czy materiały, z jakich wykonany został produkt, są atestowane i bezpieczne. Wszelkie sznurki będące elementem konstrukcji kokonu powinny być ukryte przed dzieckiem.

Piękne, tekstylne gadżety mogą być bardzo pomocne w przetrwaniu pierwszych chwil z maleństwem. Ponieważ dziecko łatwo się brudzi, warto wybrać materiały, których nie niszczy częste pranie. Należy także pamiętać, by nie pozostawiać luzem w łóżeczku czy kokonie przedmiotów takich jak kocyki, zabawki czy pieluszki, gdyż maleństwo może się w nie zaplątać.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl