DARMOWA DOSTAWA OD 199ZŁ!

Jak zapobiegać syndromowi płaskiej główki u niemowląt?
Jak zapobiegać syndromowi płaskiej główki u niemowląt?

Syndrom płaskiej głowy nie jest chorobą, ale może prowadzić do poważnych konsekwencji. Jest to wada charakteryzująca się widocznym spłaszczeniem boku lub tyłu główki niemowlęcia, która przyczynia się do zmiany kształtu twarzy, czaszki oraz asymetrii oczu lub uszu. W takich sytuacjach ważna jest szybka diagnostyka.

Rodzaje i przyczyny spłaszczeń głowy

Pierwsze 3 miesiące od narodzin dziecka to czas, w którym główka jest najbardziej podatna na deformacje i odkształcenia, ponieważ miękkie kości czaszki dopiero zaczynają się formować. Wyróżnia się kilka rodzajów spłaszczeń głowy w zależności od czynników, jakie miały wpływ na jego wystąpienie:

  1. Plagiocefalia (skośnogłowie) – najczęściej występujący typ. Powoduje widoczne, jednostronne, asymetryczne spłaszczenie główki, w zależności od strony, na której malec zazwyczaj leży.
  2. Brachycefalia (krótkogłowość) – powoduje poszerzenie główki wskutek spłaszczenia jej tyłu. Wynika przede wszystkim z długiego spania przez dziecko na plecach, co jest rekomendowane w celu uniknięcia wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej.
  3. Dolichocefalia (długogłowość) – silne wydłużenie kości czaszki wskutek spłaszczenia jej boku. Przyczyn należy szukać w wadach wrodzonych lub nieprawidłowym ułożeniu dziecka w łonie matki.
  4. Kraniosynostoza – wada wrodzona, która powstała w wyniku zrośnięcia się jednego lub wielu szwów czaszkowych. Może pojawić się jeszcze przed narodzinami, a jej następstwo – deformację czaszki – leczy się operacyjnie.

Głównymi i najczęstszymi przyczynami spłaszczenia główki u niemowląt są:

  • układanie dziecka do snu jedynie na plecach;
  • problemy pojawiające się w czasie trwania ciąży np. nieprawidłowe ułożenie dziecka w łonie matki, nieprawidłowa ilość wód płodowych, nadmierna masa płodu, ciąża mnoga, nieprawidłowości w budowie kręgosłupa szyjnego;
  • układanie się przez dziecko w pozycji wymuszonej;
  • zbyt częste i długie leżenie dziecka w bujakach i fotelikach samochodowych;
  • wybieranie przez maluszka pozycji preferowanej, czyli przechylania główki tylko na jedną stronę w trakcie snu.

Różnica między pozycją wymuszoną a preferowaną polega na możliwościach dziecka. Jeżeli maluszek potrafi obracać się na obie strony, ale wybiera jedną z nich, jest to pozycja preferowana. Natomiast wymuszona jest wtedy, gdy niemowlę nie jest w stanie przekręcić główki na drugą stronę. Należy wtedy zasięgnąć porady u specjalisty.

Wczesne zapobieganie i leczenie syndromu płaskiej główki u niemowląt

Nieprawidłowości względem kształtu główki występują zwykle w wyniku długotrwałych nacisków zewnętrznych na głowę dziecka, takich jak np. spanie na jednym boku. U każdego dziecka, które boryka się ze zniekształceniem główki, zalecana jest konsultacja z fizjoterapeutą. Pokaże on jakie ćwiczenia należy wykonywać z maluchem. Zazwyczaj są to ćwiczenia rozciągające, stopniowo postępujące. Mimo tego, że są one proste, bardzo ważne jest, aby wykonywać je poprawnie. Poniżej przedstawiamy kilka czynności, które można wykonywać, aby zredukować spłaszczenie:

  • zmienianie pozycji ciała oraz główki dziecka podczas snu – przekładamy główkę lub obracamy niemowlę z prawej strony na lewą i z lewej na prawą, gdy dziecko leży na plecach;
  • noszenie dziecka na rękach. Dziecko jak najmniej czasu powinno spędzać na leżeniu na plecach lub w pozycji, w której główka opiera się o płaską powierzchnię. Nosząc dziecko, należy pamiętać, aby trzymać je zarówno na prawej, jak i lewej ręce;
  • kładzenie maluszka na brzuszek. Ta pozycja umożliwia kształtowanie oraz rozwijanie mięśni szyi, pleców oraz odciąża główkę, ale również wpływa pozytywnie na rozwój umiejętności motorycznych dziecka;
  • używanie specjalnych poduszek ortopedycznych, które umożliwiają dziecku łatwe poruszanie głową oraz szyją, co redukuje także asymetrię mięśni. Używając ich, nie ma potrzeby częstego zmieniania pozycji dziecka podczas snu.

Z uwagi na możliwość wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej, rekomendowane jest kładzenie dzieci do snu na plecach, pomimo tego, że ta pozycja jest jedną z najczęstszych przyczyn spłaszczenia główki. Dlatego, aby zminimalizować wystąpienie tej wady, należy stosować wyżej wymienione techniki ze zmienianiem pozycji główki dziecka podczas snu.
W przypadku dzieci, których spłaszczenie główki jest poważne, ćwiczenia te mogą nie wystarczyć. Lekarz specjalista w takiej sytuacji na pewno dobierze inne – najlepsze – rozwiązanie. Częstą metodą jest noszenie przez dziecko specjalnego kasku lub opaski formującej. Ich działanie polega na delikatnym, ale bezustannym wywieraniu nacisku na rosnące kości czaszki, powodując, że przyjmują one prawidłowy kształt. Jednak pamiętajmy, aby nigdy nie używać takich rzeczy bez konsultacji z lekarzem, gdyż ich nieodpowiednie dopasowanie może pogłębić problem.

Rodzice, którzy dostrzegają asymetrię główki dziecka, niezwłocznie powinni zgłosić się do pediatry i rozpocząć diagnostykę. W niektórych przypadkach przy sporych spłaszczeniach niezbędne jest rozpoczęcie rehabilitacji oraz konsultacji neurochirurgicznych. Odpowiednia terapia wyrównuje asymetrię oraz niweluje płaską główkę u niemowlaka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl