do kasy suma: 0,00 zł

Rożki niemowlęce – specyfika i zastosowanie

Rożki niemowlęce – specyfika i zastosowanie

Rożki niemowlęce w opinii wielu rodziców są obowiązkowym elementem pierwszej wyprawki dla dziecka. Noworodki po opuszczeniu ciepłego oraz przytulnego brzuszka mamy muszą oswoić się z nowym otoczeniem. Nagła zmiana bywa dla nich szokująca, dlatego z pomocą przychodzą rożki, które stwarzają podobne warunki, do których były przyzwyczajone przez 9 miesięcy. Zastosowanie ich pomaga również w wielu innych codziennych czynnościach, np. w karmieniu dziecka.

Jaki powinien być rożek dla dziecka?

Najlepiej, żeby rożek był wykonany z materiałów najwyższej jakości – certyfikowanych, bezpiecznych dla skóry niemowląt, oddychających oraz przewiewnych. Najlepiej wybierać naturalne tkaniny, bez syntetycznych domieszek. Idealnie sprawdzi się bawełna lub bambus. Na zimę można zaopatrzyć się w rożek, którego wewnętrzna strona będzie wykonana z delikatnego, przyjemnego w dotyku welwetu. Dziecko owinięte rożkiem powinno mieć swobodę samodzielnego podnoszenia główki, dlatego eksperci zalecają modele bez usztywnienia, ponieważ może ono utrudniać wygodne ułożenie zarówno jej, jak i całej sylwetki. Naturalna u dziecka w pierwszych dniach życia jest pozycja embrionalna, a dodatkowa wkładka w rożku może nawet uniemożliwić jej przybranie.
W zależności od modelu możemy mieć styczność z wiązaniem na kokardkę, zapięciami na napy oraz rzepy. Niestety te ostatnie z czasem tracą swoje właściwości. Najpowszechniejszym wyborem są pierwsze z wymienionych – dzięki wiązaniu można regulować rozmiar oraz dopasować go do wzrostu bobasa, tym samym zapewniając lepszy komfort korzystania jemu, a także rodzicom. Rożek niemowlęcy przydaje się do ok. 3 miesiąca życia.

Czy rożek i becik są tym samym?

Kiedy mówimy o rożku niemowlęcym, z ust naszych babć możemy usłyszeć określenie – becik. Pomimo że są to dwa różne rodzaje okrycia, niektórzy stosują tę nazwę naprzemiennie. Dlaczego? Ponieważ były one używane w tym samym celu. Podstawową różnicą między nimi jest sposób otulania. Beciki miały postać długiego prostokąta z zapięciami po boku. Przypominały swoją budową śpiwory. Natomiast rożki zazwyczaj mają kształt kwadratu. Niemowlę układa się w poprzek, główką do rogu. Następnie owija się je pozostałymi trzema rogami materiału, jednym od dołu oraz dwoma z boku. Obecnie rożki mają specjalne zapięcia, które ułatwiają związanie okrycia. Beciki były również dużo grubsze niż współczesne rożki. Wynikało to z wypełnienia, którym głównie był puch bądź pierze. Niestety zdarzało się, że powodowały one alergie. Za to współczesne rożki mają wypełnienia z hipoalergicznych oraz bezpiecznych dla dziecka materiałów.

Wielofunkcyjność rożków niemowlęcych

Rożki tworzą ciasną, ale bezpieczną oraz przytulną przestrzeń, która zapewnia dziecku poczucie bliskości. Przekłada się to na jego spokojny sen. Natomiast nie jest to ich jedyne zastosowanie. Rożek to produkt wielofunkcyjny, który będzie służył maluszkowi przez długi czas. Po rozpięciu oraz rozłożeniu można używać go jako:

  • kołderkę do łóżeczka,
  • kocyk do fotelika, gondoli lub wózka,
  • matę do przewijania,
  • matę do zabaw,
  • wałek zabezpieczający.

Obecnie na rynku rożki są dostępne w różnych kształtach, kolorach, wzorach oraz strukturach – od gładkich kwadratów do pikowanych w kształcie liści. Po wyrośnięciu dziecka z okresu otulania nie musimy się ich pozbywać. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Rożek może być stosowany jako kocyk do przykrycia lub do zabawy przez wiele lat. Bardzo popularne w ostatnim czasie jest używanie go jako maty w dziecięcych tipi. Dodatkowo izolują one malucha od chłodnej powierzchni, więc sprawdzą się również jako podkład do leżenia w domu czy nawet na trawie.

Podsumowując, rożek idealnie sprawdzi się jako otulacz, kocyk czy pierwsza pościel. Ułatwia on zasypianie, zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa, pomaga się uspokoić oraz nie ogranicza ruchów rączek oraz nóżek. Rożek dla noworodka to ogromna pomoc dla świeżo upieczonych rodziców, którzy mają obawy przed braniem niemowlęcia na ręce.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl