DOSTAWA I EBOOK GRATIS OD 299ZŁ!

Język
Rozwój dziecka w pierwszym roku życia
Rozwój dziecka w pierwszym roku życia

Pierwszy rok życia dziecka jest bardzo intensywnym okresem. Zmiany w rozwoju malucha możemy obserwować z tygodnia na tydzień. Niemowlak w tym czasie rozwija się zarówno fizycznie, jak i umysłowo. Zmienia się ze śpiącego do 20 h na dobę noworodka w dziecko, które zaczyna samodzielnie stawiać pierwsze kroki oraz interesuje się otaczającą je rzeczywistością. Jednak każdy maluch rośnie we własnym tempie. Z tego wpisu dowiecie się, jak powinien przebiegać prawidłowy rozwój dziecka.

1-3 miesiąc

Po przyjściu na świat noworodek jest bardzo delikatny, a jego organizm jeszcze nie funkcjonuje prawidłowo – słuch jest przytępiony, a wzrok niewykształcony w pełni. Większość dnia poświęca na sen. Miesięczne dziecko często podkurcza rączki i nóżki oraz zaczyna nimi energicznie machać, ponieważ w podobny sposób zachowywało się w brzuchu mamy. Dopiero pod koniec pierwszego miesiąca życia następuje u niego znaczne rozluźnienie mięśniowe i zanika płodowe ułożenie ciała. Z czasem malec zaczyna rozpoznawać mamę poprzez zmysł dotyku, zapachu oraz słuchu. W drugim miesiącu życia wykazuje większą aktywność, stara się delikatnie zmieniać swoją pozycję oraz unosi główkę na kilka sekund. Dziecko w tym okresie silnie reaguje na bodźce, np. połaskotanie je w stopę spowoduje, że wyprostuje się i napręży palce. Potrafi wodzić wzrokiem, a także skoncentrować go na wybranych obiektach. Z czasem może zacząć wydawać dźwięki, takie jak westchnięcia czy śmiech. Dziecko w trzecim miesiącu życia definitywnie kończy noworodkową fazę rozwoju, zanikają też bezwarunkowe odruchy charakterystyczne dla tego okresu.

4-6 miesiąc

W tym okresie rozwoju maluch robi ogromny postęp w motoryce małej. Wzrasta siła jego kończyn – zaczyna kopać oraz wymachiwać rączkami. Dziecko na tym etapie potrafi samodzielnie przekręcać się z brzucha na plecy, a także stabilnie siedzieć. Całkiem sprawnie opanowuje porozumiewanie się – komunikaty wysyła za pomocą swojego zachowania: emocjami, takimi jak płacz lub marudzenie, albo gestykulacją. Lubi naśladować proste ruchy typu „pa-pa”. Wiele półroczniaków ma już opanowaną pozycję siedzącą, natomiast nie ma jeszcze wypracowanej stabilizacji ciała. Półroczne dziecko reaguje też na inne osoby w otoczeniu i uczy się odróżniać twarze, przez co zachowuje dystans do obcych. Ten etap w życiu dziecka oznacza wiele zmian – jedną z nich jest przede wszystkim rozszerzanie diety. Ma to związek z tym, że pokarm matki nie dostarcza już dziecku wystarczającej ilości energii oraz niezbędnych składników odżywczych. W tym okresie waga malca potrafi osiągnąć prawie dwukrotność tej początkowej po narodzinach. Mogą zacząć pojawiać się pierwsze ząbki. Kluczowym osiągnięciem w tym okresie jest pełzanie oraz turlanie.

7-9 miesiąc

Dziecko w tym okresie obraca się z pleców na brzuszek oraz odkrywa nowe formy ruchu. Zaczyna również chwytać przedmioty obiema rączkami. Maluch może już samodzielnie siadać, przesuwać się po płaskiej powierzchni oraz czołgać do przodu. Potrafi też gryźć i żuć. Na tym etapie ćwiczy również obracanie wokół własnej osi. Zaczyna też klaskać oraz machać. W dziewiątym miesiącu życia dziecko potrafi już pełzać, stoi trzymane za rączki, a niektóre maluchy rozpoczynają raczkowanie. Świadomie wypowiada niektóre sylaby. Warto w tym okresie zacząć podawać mu pokarmy, które zmotywują go do gryzienia. W tym czasie można również zaobserwować początki lęku separacyjnego.

10-12 miesiąc

Dziesięciomiesięczne dziecko powinno potrafić rozpoznawać różne rzeczy na obrazkach. Jest też bardzo spostrzegawcze, dlatego wie, do czego służą różne przedmioty codziennego użytku. Roczniak sam siada, potrafi stać, podpierając się, a także trzymać w rączkach kilka przedmiotów. Rozwój dziecka w tym okresie wiąże się z szybszym i sprawniejszym raczkowaniem, a także stabilnym siadaniem w prostej pozycji. Rozwija się również jego komunikacja – jeśli nie potrafi czegoś zrobić albo ma jakieś potrzeby, sygnalizuje to gestykulacją. Rozumie proste polecenia typu „daj”, „weź” i je wykonuje. Układ pokarmowy dziecka w tym okresie jest gotowy na poznawanie nowych smaków, a ono samo powinno ćwiczyć umiejętność żucia oraz gryzienia pokarmów. Dziecko w tym wieku powinno jeść 5 posiłków dziennie oraz samodzielnie radzić sobie z posługiwaniem się łyżeczką.

Podsumowując, pierwszy rok życia dziecka to czas niesamowitych zmian, które możemy zaobserwować z tygodnia na tydzień. W tym okresie wszystko jest pierwsze. Nie każde dziecko rozwija się w takim samym tempie i nie oznacza to niczego poważnego, więc podane tu etapy nie muszą być tożsame z rozwojem Twojego malucha. Wiele zależy od genów, środowiska rodzinnego oraz innych, indywidualnych cech pociechy. Każdy malec stopniowo zdobywa poszczególne sprawności motoryczne i w każdym kolejnym dniu uczy się czegoś nowego, stopniowo zapisując sukcesy na swoim koncie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl